Obecní Knihovna Pavlovice u Přerova
Drobečková navigace

Úvod > Akce > Akce 2019 > Noc s Andersenem

Noc s AndersenemDatum konání:
29.3.2019

Slunce svítilo, bylo příjemných 15 stupňů a hodiny na kostelní věži právě odbíjely pátou hodinu odpolední. Před knihovnou se pomalu začali houfovat rodiče loučící se s dětmi a předávající jim spací vybavení a nezbytné rady o nezlobení a čištění zubů. Mnohými očekávaná chvíle nadešla, začala pohádková Noc s Andersenem.

Tradičně se začínalo ušlechtilou a záslužnou činností – kreslením. Zkušený přerovský kreslíš a malíř, pan Lubomír Dostál, si odchodem posledního rodiče vzal všechny děti do parády a společně se pustili do tvoření uměleckých děl. Jelikož hlavním tématem letošní Noci nebyla obvyklá konkrétní pohádka, ale výročí nakladatelství Albatros, tak jsme tentokrát dali přednost utvoření spektra obrázků z různých příběhů. Děti postupně kreslily například výjevy z příběhu o Třech prasátkách nebo bajky O čápovi a lišce. Díla se malým kreslířům velmi povedla.

Tvoření uměleckých děl nebylo pro děti nic náročného, přesto jim rychle vyhládlo. Všichni jsme se tedy oblékli a za svitu zapadajícího slunce vyrazili směrem k rybníku, kde již čekalo doutnající ohniště a hromada špekáčků. Opékání proběhlo za všeobecného veselí a vyprávění strašidelných příběhů nad dohasínajícím ohněm. Přirozeně se to neobešlo bez spousty nešťastných špekáčků, které skončily jako topný materiál.

Přibližně kolem desáté hodiny, kdy už byla černočerná tma, stála před dětmi nejtěžší zkouška. Byla to velmi očekávaná Stezka odvahy. Nejodvážnější šli sami, vystrašenější ve dvojicích a ti nejbojácnější ve trojicích. Ačkoliv se později mnoho chvástalů nechalo slyšet, že to nebylo vůbec strašidelné, ti, kteří s hrůzou vše pozorovali od startu u ohně a čekali, až na ně přijde řada, mohli dle množství kvílení a výkřiků potvrdit, že Stezka je strašidelná více než dost.

Přes veškeré utrpení a děs, který absolventi Stesky vytrpěli, se nakonec všichni opět sešli v teple knihovny. Nastal čas perníku, čaje a pohádek. Děti si vyslechly několik Andersenových příběhů doprovázených atmosférickým zvukem kytary. Nakonec si všichni společně zazpívali a ulehli na kutě. Chvíli ještě panoval všeobecný halas. Vzrušení z nedávno absolvované Stezky a spousta sladkého perníku byly dostatečné důvody, aby se většině ještě nechtělo spát. Nakonec, odbitím půlnoci, navštívil knihovnu strašidelný vychovatel, který k nám přijel až ze samotné Prahy. Než aby nebohé děti musely čelit jeho strašlivému pohledu, raději urychleně usnuly.

Ráno už na všechny čekala další porce perníku a pro ty, kteří ho měli již dost, tu byla nachytaná sladká lískooříšková pomazánka s pečivem. V osm hodin byla knihovna již téměř prázdná a letošní pohádková Noc s Andersenem mohla být považována za ukončenou.

Speciální poděkování patří spoluorganizátorům, bez jejichž pomoci by se Noc nemohla konat: kuchařkám ze školní jídelny pod vedením paní Smočkové za vynikající perník;
strašidlům – Anetě Kotrlové, Standovi Vybíralovi a Tomáši Pumprlovi;
dozoru – Anetě Skalové, Jiřímu Žákovi, Radkovi Šutovi a Vojtovi Masaříkovi.

Těšíme se opět za rok!

Marie a Marek Henslovi, knihovníci

 


Ocenění knihovna roku 2008

http://www.knihovnaprerov.cz/index.php

olomouc- Logo 4 FM[3].jpg

Registrační poplatek pro rok 2019 činí 30 Kč.

Tento poplatek je nutné zaplatit při první nebo druhé návštěvě knihovny.

Návštěvnost stránek

032415