Obecní Knihovna Pavlovice u Přerova
Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně

Březen, měsíc čtenářů

Během března jsme se sešli v obecní knihovně v Pavlovicích na několika akcích spojených s MĚSÍCEM ČTENÁŘŮ.

Každá třída 1. stupně místní školy se zúčastnila programu podporující čtenářství. Hlavní aktivitou bylo samozřejmě čtení příběhů, dále pak tvoření a povídání u knihovnického čaje v klubovně. Pro všechny děti byl připraven i drobný dárek.

V knihovně se sešel i Čtenářský klub žáků 3. třídy a na návštěvu přišly i děti školní družiny.

Dospělí čtenáři se setkali při čtení u kávy a drobného občerstvení. Povídky různých autorů doplnilo povídání a sdělování osobních zážitků.

I v dalších měsících nás čekají zajímavé akce.

Na pátek 29. dubna připravujeme Básnický večer.

V úterý 3. května se zájemci mohou zúčastnit Májového čtení při kávě.

V pondělí 6. června proběhne ve velkém stanu u kulturního domu vyhodnocení nejaktivnějších čtenářů z řad žáků naší školy doplněné kulturním programem.

ZVEME VÁS DO KNIHOVNY!

 ***

Antikvariát (1. 12. 2021)

Vážení čtenáři!

V době obvyklé půjčovací doby knihovny, můžete navštívit i antikvariát z vyřazených knih.

Zakoupením těchto knih přispějete na nákup materiálu pro výtvarné dílničky, které doprovází pravidelné knihovnické lekce pořádané pro žáky naší školy. Čáska, kterou přispějete, je dobrovolná.

IMG_3391.jpg

 ***

Noc s Andersenem 2021 (25. 6. 21)

V pátek 25. června se v Obecní knihovně v Pavlovicích u Přerova odehrála, po dlouhé pandemické přestávce, Noc s Andersenem. Téma bylo jasné: strašidla a příšery. A jak už bývá zvykem, večer s přibývajícími hodinami postupně gradoval. Vše standartně započalo příchodem dětí do knihovny a rodičovským apelem, aby byly hodné a nezmrzačily se (Spoiler: děti opravdu poslechly). Tradičně je každá Noc s Andersenem odstartována kreslením a malováním s přerovským malířem Lubomírem Dostálem a tentokrát tomu nebylo jinak. Po malování následovalo krátké čtení příběhů a malá svačinka ve formě muffinů od jedné z maminek a melounu.

Večer mohl přejít do další fáze, fáze venkovní. Vyrazilo se k rybníku, rozdělal se oheň a všichni dychtivě očekávali příjezd manželů Konečných s grilem a pochutinami, zejména burgery z projektu Komiksonámie 2021 za 1. místo v literárně- výtvarné soutěži. Kladete-li si náhodou otázku, jaká aktivita je po náležitě tučné večeři nejvhodnější, pak odpověď je poměrně jednoduchá: procházka. Nešlo ovšem o procházku běžnou, nýbrž o procházku stezkou odvahy. Zde je třeba poznamenat, že slet strašidel byl opravdu hojný a odvaha nemála dětí byla s velkým úspěchem nalomena (nikoli ovšem zlomena!). Ona strašidelná procházka kolem rybníka, lesem a poté zpět do knihovny byla každopádně ve všech směrech intenzivním zážitkem nejen pro děti, ale také pro strašící příslušníky.

Po návratu do knihovny nadešel čas odpočinku, čaje a filmu na dobrou noc. Bylo potřeba dodržet program a jelikož strašidel bylo už dosti, zato příšer ještě málo, tak nešlo vybrat film jiný, než fantastický Jurský park od režiséra Stephena Spielberga z roku 1993. Nešlo zrovna o film, u něhož by bylo snadno přepnout do úsporného módu, natož spánku, proto i po jeho skočení se ještě náležitě ponocovalo, ale ve vší počestnosti a za minimálního veselí.

Ráno následovala vánočka, nutela, marmeláda, čaj a pomalý odchod všech účastníků domů. Letošní Noc s Andersenem se vskutku povedla, tudíž budeme doufat, že příští rok ji bude opět možno bez komplikací zopakovat a tentokrát snad už ve větším počtu.

Drazí pomocníci, jimž patří naše díky:

Hanka a Tomáš Koneční, Jiří Žák, Ondra Kočerhan, Anička Soukupová, Zbyněk Stoklásek, Aneta Broučková, Miki Bugyi a Laďa Drábek.

Marie a Marek Henslovi

1625689035415.jpg

1625689035424.jpg


 ***

Výstava a nové knihy (17. 5. 21)

Nově nabízíme aktualizovanou nabídku knih zábavných, naučných a knih pro děti a mládež. V cirkulačním souboru (200 nových knih) a ve stálém fondu (50 nových knih) naší knihovny přibyly publikace, které jistě mnohé z Vás zaujmou.

Každý pátek si nyní můžete prohlédnout výstavu výtvarných prací Jana Zábranského, talentovaného žáka naší školy. Jan navštěvuje i ZUŠ v Lipníku a malování věnuje mnoho svého volného času. Jeho práce vám zpestří návštěvu knihovny.

Srdečně zvou knihovníci

IMG_2921.jpg

 ***

Knihovna opět otevřena #3 (23. 4. 21)

Covidová věčnost uplynula a opět se vše pomalu vrací do starých kolejí. Knihovna nezůstává pozadu. Od pátku 23. dubna máme otevřeno od 13:00 - 18:00 za běžného provozu (a stejně tak za dnes už běžného dodržování přísných hygienických opatření).

Doufáme, že nám počasí i epidemiologická situace vydrží a těšíme se na Vaši návštěvu!

***

Pour féliciter 2021

V roce 2020 jsme si knihovny příliš neužili. První bylo zavřeno od března do června, poté od října. Odpadlo nejedno setkání s autory, tradiční půjčování s punčováním, ale také vydání mnoha knižních titulů. Doufejme, že rok následující nám přinese mnohem více příjemných a méně náročných chvil, než tento. 

S přáním všeho dobrého i trochy toho nejlepšího, mnoha zdaru a co nejméně mrzutostí s přetrvávající ''covid'' situací v roce 2021

Vaši knihovníci Marie a Marek Henslovi

 maxresdefault.jpgZdroj obrázku 

***

Znovuotevření knihovny #2 (4. 12. 2020)

Vážení čtenáři,

v pátek 4. prosince bude znovu otevřena pavlovická knihovna. Srdečně zveme čtenáře a zároveň prosíme o trpělivost. Platí ustanovení vlády – 15 mna jednoho návštěvníka.

Přijďte si vybrat pár knížek pro zpříjemnění adventní doby.

Vaši knihovníci

***


Znovuotevření knihovny + Týden knihoven (9. 10. 2020)

Vážení čtenáři,

od pondělí 5. října probíhá týden knihoven. I naše knihovna v Pavlovicích  otevře pro své čtenáře. Právě probíhají dokončovací práce po náročné rekonstrukci topení.

Celý pracovní týden budou v prostorách knihovny akce pro děti na podporu čtenářství. V pátek 9. října bude znovu zahájeno půjčování knih pro veřejnost. Čeká na vás dvě stě nových titulů různých žánrů.

Těší se na vás knihovníci!

 ***

Nové tituly (17. 7. 2020)

Do knižního fondu naší knihovny přibylo nových 55 titulů, primárně od oblíbených českých autorů Petry Dvořákové, Aleny Mornštajnové, Radky Třeštíkové, Lenky Chalupové či Vlastimila Vondrušky.

Pozadu ovšem nezůstali ani tituly zahraniční, proto se nově můžete těšit například na světový bestseller "Sapiens - Stručné dějiny lidstva" od Yuvala Noaha Harrariho či na nové nádherně ilustrované vydání Hobita. Stejně tak přibylo i mnoho knih pro děti a mládež. 

Pro zájemce historie jsme také začali nově odebírat časopis "Živá historie". 

Přijďte si vybrat knihu pro letní čtení. Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se! 

 

 ***

 

Tvoření v knihovně

Pavlovická knihovna se připojila k mezinárodní aktivitě Den svetrů, letos 6. února. Za větou: Ztlumte topení a oblečte si svetr, je upozornění na přetápění obytných a společenských prostor.  

Ve škole jsme si povídali o velkém množství energie, která se spotřebovává na vytápění, o otužování, cvičení a důležitosti pobytu v přírodě.

Motivací k tvoření papírových svetrů byla pohádka Miloše Macourka: O Kateřince a tlustém červeném svetru.

IMG_2504.jpgIMG_2507.jpg

 

 ***

 

Plánované akce knihovny v Pavlovicích na rok 2020

I pro letošní rok chystáme pro návštěvníky naší knihovny zajímavé programy doplňující čtenářské aktivity.

Dva pondělky v měsíci jsou věnovány knihovnickým lekcím pro žáky prvního stupně naší školy. Prezentace knih a navazující tvořivé činnosti prohlubují plán rozvoje čtenářské gramotnosti a doplňují program Čtenářského klubu.

V březnu se zapojíme do akcí Měsíce čtenářů. Kromě knihovnických lekcí pro každou třídu prvního stupně, nás 11. března navštíví spisovatelka Helena Beránková, známá pražská autorka.

V pátek 27. března se nejmladší čtenáři zúčastní Noci s Andersenem. Chystáme také cestopisné přednášky našich občanů.

Aktivní čtenáře vyhodnotíme tradičně ve Stanu přátelství, letos 8. června. Na konci školního roku 30. června vyhodnotíme akci Knížka pro prvňáčka a před prázdninami dostanou nejmladší čtenáři knihu. Po prázdninách budou pokračovat knihovnické lekce.

Knihovnický rok ukončuje Půjčování s punčováním 11. prosince. Knihovna se účastní programu S knihou do života a bude se snažit přichystat pro čtenáře i další zajímavé akce.

Vaši knihovníci

 ***

Tradiční půjčování s punčováním

0001.jpg

Advent v knihovně

Předvánoční doba mnohé znovu přivádí ke čtení. Ke sváteční atmosféře patří vůně čaje nebo punče, křeslo s lampou a zajímavá kniha.

Nejmenší čtenáři se setkávají v naší knihovně na čtenářských lekcích, připomínají si vánoční zvyky a krátí si čekání na vánoční prázdniny.

K adventní době také náleží připomenutí, že někteří z nás potřebují pomoc nebo alespoň sdílení a účast. Naši školáci vyrábí v dílničkách přáníčka, která potěší seniory. Pro starší lidi je obzvláště důležité vědomí, že na ně někdo myslí.

Tradičně se setkáváme v knihovně při Půjčování s punčováním, letos v pátek 13. prosince. Příjemné posezení při vánočním čtení s dobrůtkami může našim občanům připomenout, jak je sousedská pospolitost důležitá.

Do knihovny zvou knihovníci

 

***

Beseda se spisovatelkou Petrou Braunovou

V úterý 5. listopadu si mohli čtenáři naší knihovny zpříjemnit podzimní večer při besedě se známou českou spisovatelkou Petrou Braunovou.

V klubovně knihovny se sešli milí lidé, co si při kafíčku a malém občerstvení povídali o knihách, ale i o životě, s paní Braunovou. Tato autorka napsala tři desítky knih pro děti, mládež i dospělé a podělila se s námi o literární i životní zkušenosti.

Dozvěděli jsme se o začátcích psaní, nelehké cestě k publikování, setkávání se zajímavými lidmi, seznámili jsme se s hlavními postavami některých děl a dostali chuť ke čtení.

Většinu titulů od Petry Braunové si zájemci mohou v knihovně půjčit.

***

Den pro dětskou knihu

I knihy mají svátek. Letos jsme Den pro dětskou knihu oslavili s předstihem se známou spisovatelkou Petrou Braunovou.

Autorka knih pro děti, mládež i dospělé přijela do Pavlovic a setkala se s žáky školy ve středu 6. listopadu v kulturním domě.

První beseda byla se žáky prvního stupně s prezentací knih pro mladší čtenáře. Paní spisovatelka poutavě vyprávěla o své první knize pro děti Rošťák Oliver. Možná proto, aby přivedla svého syna Olivera ke čtení, sama začala psát a stala se spisovatelkou. Seznámila děti i s ostatními literárními hrdiny ze svých knih. Velmi příjemné bylo i předčítání, které žáky tak zaujalo, že si pro knihy přijdou do naší knihovny.

Druhá beseda byla určená žákům druhého stupně, kteří si poslechli ukázky z knih pro mládež. Také měli možnost se vyjádřit a zapojit se do diskuze s autorkou.

Na závěr proběhla autogramiáda a potleskem jsme se s paní Braunovou rozloučili.

 ***

Knížka pro prvňáčka

Nejmladší žáci naší školy se zúčastnili setkání se spisovatelkou Petrou Braunovou.

Vybrala pro ně tituly pro začínající čtenáře, například Kuba nechce číst nebo Kuba nechce spát. Položili také paní spisovatelce mnoho všetečných otázek a nakonec se s paní Braunovou vyfotografovali.

***

Beseda s Petrou Braunovou

A4.png


***

 

Týden knihoven 2019

Nově zrekonstruovaná knihovna bude patřit nejdříve dětem.

Pro všechny třídy prvního stupně naší školy jsou připraveny knihovnické lekce. Prvňáčci přijdou navštívit knihovnu poprvé, z předčítání u čaje si odnesou i malý dárek.

Žáci školní družiny se zúčastní hravého čtení. Jsou pro ně kromě čtení nachystány i výtvarné aktivity.

Ve čtvrtek 3. října proběhne prezentace knihovny na setkání seniorů v kulturním domě.

Završením týdne bude oficiální znovuotevření knihovny pro veřejnost. V pátek 4. října bude pro čtenáře připravena knihovna s novými okny s prostornými parapety. Do knihovny se vchází novými dveřmi, zádveří pokrývá nový zátěžový koberec. Prostory jsou vymalovány a vybaveny novou výpočetní technikou. Knihy jsou žánrově uspořádány, z půjčovny si návštěvníci knihovny mohou zajít do klubovny s čítárnou. Další místnost bude využívána na přednášky a besedy a vedou z ní „Dveře do minulosti“, kterými lze nahlédnout do pokoje našich babiček i se starým vybavením a hračkami.

Těšíme se na všechny čtenáře!

 

***

100. výročí prvního knihovního zákona

22. července uplynulo 100 let od vydání prvního knihovního zákona o veřejných knihovnách. V některých obcích fungovaly spolkové knihovny již před rokem 1919, ale nařízením vlády republiky Československé vznikly veřejné knihovny v každé obci za účelem doplňování a prohlubování vzdělání obyvatelstva četbou naučnou i zábavnou.

Knihovní zákon byl několikrát upravován, knihoven ubylo, změnila se jejich podoba i funkce. V současné době máme  v České republice kolem šesti tisíc knihoven a jejich poboček.

V Pavlovicích máme velmi navštěvovanou knihovnu s bohatým fondem knih. Chceme ji mít pro čtenáře ještě příjemnější a tak chystáme v měsíci srpnu rekonstrukci. V době stavebních prací bude knihovna krátce uzavřena, o termínu bude čtenáře informovat obecní úřad.

Těší se na Vás vaši knihovníci!

 

***

 

Naši mladí čtenáři

V pondělí 10. června 2019 se konalo slavnostní předávání knih nejaktivnějším čtenářům z prvního stupně školy v Pavlovicích.

Žáci školy, učitelé a hosté se sešli ve Stanu přátelství. Čtenáři, kteří čtou, předávají své zážitky, doporučují ostatním přečtené knihy, dostali krásné dárky.

Akce byla doplněna divadelním představením a vyhodnocením výtvarné soutěže pořádané firmou Modit. Žáci celé školy kreslili obrázek s motivem Kovožrouta. Soutěžící byli odměněni hodnotnými cenami.

Starosta obce pochválil čtenářské i výtvarné úsilí dětí. Setkání pokračovalo pohoštěním, o které se postaraly kuchařky školní kuchyně.

Děkujeme všem, kdo se na akci podíleli.

Knihovníci

IMG_2108.JPG

 


***

ČTENÍ POMÁHÁ.

  • Cílem tohoto projektu je spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.
  • Projekt je určen pouze žákům základních a středních škol.
  • Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, které bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Podpořte čtením projekt Knížka pro prvňáčka 2018.
Podrobnosti najdete na www.ctenipomaha.cz nebo se obraťte na knihovnu:
mobil 724 538 989 / e-mail: knihovna.pavlovice@seznam.cz 

Těším se na spolupráci.
Sklenářová Dana - www.ctenipomaha. 

 

 Poplatek pro rok 2019 za knihovnu činí 30 kč.

Poplatek je nutné uhradit při první nebo druhé
návštěvě knihovny.

Výpůjční doba

Pátek 13:00 - 18:00

Pátek 17. 5. - Zavřeno

Registrační poplatek

Registrační poplatek v roce 2024 činí 30 Kč.

Tento poplatek je nutné zaplatit při první nebo druhé návštěvě knihovny.

Napište nám!

knihovna.pavlovice@seznam.cz

 

Návštěvnost stránek

044145