Obecní Knihovna Pavlovice u Přerova
Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně

Nové tituly (17. 7. 2020)

Do knižního fondu naší knihovny přibylo nových 55 titulů, primárně od oblíbených českých autorů Petry Dvořákové, Aleny Mornštajnové, Radky Třeštíkové, Lenky Chalupové či Vlastimila Vondrušky.

Pozadu ovšem nezůstali ani tituly zahraniční, proto se nově můžete těšit například na světový bestseller "Sapiens - Stručné dějiny lidstva" od Yuvala Noaha Harrariho či na nové nádherně ilustrované vydání Hobita. Stejně tak přibylo i mnoho knih pro děti a mládež. 

Pro zájemce historie jsme také začali nově odebírat časopis "Živá historie". 

Přijďte si vybrat knihu pro letní čtení. Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se! 

 

 ***

 

Tvoření v knihovně

Pavlovická knihovna se připojila k mezinárodní aktivitě Den svetrů, letos 6. února. Za větou: Ztlumte topení a oblečte si svetr, je upozornění na přetápění obytných a společenských prostor.  

Ve škole jsme si povídali o velkém množství energie, která se spotřebovává na vytápění, o otužování, cvičení a důležitosti pobytu v přírodě.

Motivací k tvoření papírových svetrů byla pohádka Miloše Macourka: O Kateřince a tlustém červeném svetru.

IMG_2504.jpgIMG_2507.jpg

 

 ***

 

Plánované akce knihovny v Pavlovicích na rok 2020

I pro letošní rok chystáme pro návštěvníky naší knihovny zajímavé programy doplňující čtenářské aktivity.

Dva pondělky v měsíci jsou věnovány knihovnickým lekcím pro žáky prvního stupně naší školy. Prezentace knih a navazující tvořivé činnosti prohlubují plán rozvoje čtenářské gramotnosti a doplňují program Čtenářského klubu.

V březnu se zapojíme do akcí Měsíce čtenářů. Kromě knihovnických lekcí pro každou třídu prvního stupně, nás 11. března navštíví spisovatelka Helena Beránková, známá pražská autorka.

V pátek 27. března se nejmladší čtenáři zúčastní Noci s Andersenem. Chystáme také cestopisné přednášky našich občanů.

Aktivní čtenáře vyhodnotíme tradičně ve Stanu přátelství, letos 8. června. Na konci školního roku 30. června vyhodnotíme akci Knížka pro prvňáčka a před prázdninami dostanou nejmladší čtenáři knihu. Po prázdninách budou pokračovat knihovnické lekce.

Knihovnický rok ukončuje Půjčování s punčováním 11. prosince. Knihovna se účastní programu S knihou do života a bude se snažit přichystat pro čtenáře i další zajímavé akce.

Vaši knihovníci

 ***

Tradiční půjčování s punčováním

0001.jpg

Advent v knihovně

Předvánoční doba mnohé znovu přivádí ke čtení. Ke sváteční atmosféře patří vůně čaje nebo punče, křeslo s lampou a zajímavá kniha.

Nejmenší čtenáři se setkávají v naší knihovně na čtenářských lekcích, připomínají si vánoční zvyky a krátí si čekání na vánoční prázdniny.

K adventní době také náleží připomenutí, že někteří z nás potřebují pomoc nebo alespoň sdílení a účast. Naši školáci vyrábí v dílničkách přáníčka, která potěší seniory. Pro starší lidi je obzvláště důležité vědomí, že na ně někdo myslí.

Tradičně se setkáváme v knihovně při Půjčování s punčováním, letos v pátek 13. prosince. Příjemné posezení při vánočním čtení s dobrůtkami může našim občanům připomenout, jak je sousedská pospolitost důležitá.

Do knihovny zvou knihovníci

 

***

Beseda se spisovatelkou Petrou Braunovou

V úterý 5. listopadu si mohli čtenáři naší knihovny zpříjemnit podzimní večer při besedě se známou českou spisovatelkou Petrou Braunovou.

V klubovně knihovny se sešli milí lidé, co si při kafíčku a malém občerstvení povídali o knihách, ale i o životě, s paní Braunovou. Tato autorka napsala tři desítky knih pro děti, mládež i dospělé a podělila se s námi o literární i životní zkušenosti.

Dozvěděli jsme se o začátcích psaní, nelehké cestě k publikování, setkávání se zajímavými lidmi, seznámili jsme se s hlavními postavami některých děl a dostali chuť ke čtení.

Většinu titulů od Petry Braunové si zájemci mohou v knihovně půjčit.

***

Den pro dětskou knihu

I knihy mají svátek. Letos jsme Den pro dětskou knihu oslavili s předstihem se známou spisovatelkou Petrou Braunovou.

Autorka knih pro děti, mládež i dospělé přijela do Pavlovic a setkala se s žáky školy ve středu 6. listopadu v kulturním domě.

První beseda byla se žáky prvního stupně s prezentací knih pro mladší čtenáře. Paní spisovatelka poutavě vyprávěla o své první knize pro děti Rošťák Oliver. Možná proto, aby přivedla svého syna Olivera ke čtení, sama začala psát a stala se spisovatelkou. Seznámila děti i s ostatními literárními hrdiny ze svých knih. Velmi příjemné bylo i předčítání, které žáky tak zaujalo, že si pro knihy přijdou do naší knihovny.

Druhá beseda byla určená žákům druhého stupně, kteří si poslechli ukázky z knih pro mládež. Také měli možnost se vyjádřit a zapojit se do diskuze s autorkou.

Na závěr proběhla autogramiáda a potleskem jsme se s paní Braunovou rozloučili.

 ***

Knížka pro prvňáčka

Nejmladší žáci naší školy se zúčastnili setkání se spisovatelkou Petrou Braunovou.

Vybrala pro ně tituly pro začínající čtenáře, například Kuba nechce číst nebo Kuba nechce spát. Položili také paní spisovatelce mnoho všetečných otázek a nakonec se s paní Braunovou vyfotografovali.

***

Beseda s Petrou Braunovou

A4.png


***

 

Týden knihoven 2019

Nově zrekonstruovaná knihovna bude patřit nejdříve dětem.

Pro všechny třídy prvního stupně naší školy jsou připraveny knihovnické lekce. Prvňáčci přijdou navštívit knihovnu poprvé, z předčítání u čaje si odnesou i malý dárek.

Žáci školní družiny se zúčastní hravého čtení. Jsou pro ně kromě čtení nachystány i výtvarné aktivity.

Ve čtvrtek 3. října proběhne prezentace knihovny na setkání seniorů v kulturním domě.

Završením týdne bude oficiální znovuotevření knihovny pro veřejnost. V pátek 4. října bude pro čtenáře připravena knihovna s novými okny s prostornými parapety. Do knihovny se vchází novými dveřmi, zádveří pokrývá nový zátěžový koberec. Prostory jsou vymalovány a vybaveny novou výpočetní technikou. Knihy jsou žánrově uspořádány, z půjčovny si návštěvníci knihovny mohou zajít do klubovny s čítárnou. Další místnost bude využívána na přednášky a besedy a vedou z ní „Dveře do minulosti“, kterými lze nahlédnout do pokoje našich babiček i se starým vybavením a hračkami.

Těšíme se na všechny čtenáře!

 

***

100. výročí prvního knihovního zákona

22. července uplynulo 100 let od vydání prvního knihovního zákona o veřejných knihovnách. V některých obcích fungovaly spolkové knihovny již před rokem 1919, ale nařízením vlády republiky Československé vznikly veřejné knihovny v každé obci za účelem doplňování a prohlubování vzdělání obyvatelstva četbou naučnou i zábavnou.

Knihovní zákon byl několikrát upravován, knihoven ubylo, změnila se jejich podoba i funkce. V současné době máme  v České republice kolem šesti tisíc knihoven a jejich poboček.

V Pavlovicích máme velmi navštěvovanou knihovnu s bohatým fondem knih. Chceme ji mít pro čtenáře ještě příjemnější a tak chystáme v měsíci srpnu rekonstrukci. V době stavebních prací bude knihovna krátce uzavřena, o termínu bude čtenáře informovat obecní úřad.

Těší se na Vás vaši knihovníci!

 

***

 

Naši mladí čtenáři

V pondělí 10. června 2019 se konalo slavnostní předávání knih nejaktivnějším čtenářům z prvního stupně školy v Pavlovicích.

Žáci školy, učitelé a hosté se sešli ve Stanu přátelství. Čtenáři, kteří čtou, předávají své zážitky, doporučují ostatním přečtené knihy, dostali krásné dárky.

Akce byla doplněna divadelním představením a vyhodnocením výtvarné soutěže pořádané firmou Modit. Žáci celé školy kreslili obrázek s motivem Kovožrouta. Soutěžící byli odměněni hodnotnými cenami.

Starosta obce pochválil čtenářské i výtvarné úsilí dětí. Setkání pokračovalo pohoštěním, o které se postaraly kuchařky školní kuchyně.

Děkujeme všem, kdo se na akci podíleli.

Knihovníci

IMG_2108.JPG

 


***

ČTENÍ POMÁHÁ.

  • Cílem tohoto projektu je spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.
  • Projekt je určen pouze žákům základních a středních škol.
  • Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, které bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Podpořte čtením projekt Knížka pro prvňáčka 2018.
Podrobnosti najdete na www.ctenipomaha.cz nebo se obraťte na knihovnu:
mobil 724 538 989 / e-mail: knihovna.pavlovice@seznam.cz 

Těším se na spolupráci.
Sklenářová Dana - www.ctenipomaha. 

 

 Poplatek pro rok 2019 za knihovnu činí 30 kč.

Poplatek je nutné uhradit při první nebo druhé
návštěvě knihovny.

Výpůjční doba

Pátek 13:00 - 18:00

Výpůjčky jsou z důvodu nařízení vlády možné pouze skrz výdejní okénko (otevřeno v běžnou výpůjční dobu).

Registrační poplatek

Registrační poplatek v roce 2021 činí 30 Kč.

Tento poplatek je nutné zaplatit při první nebo druhé návštěvě knihovny.

http://www.knihovnaprerov.cz/index.php

olomouc- Logo 4 FM[3].jpg

Ocenění knihovna roku 2008

Návštěvnost stránek

037223