Vánoční punč pro děti byl poslední akcí v tomto roce. Přijela za námi i Petruška s Pavlíkem z Dětského domova Lipník nad Bečvou. A bylo pořádně veselo. Střídali jsme čtení, hry, hádanky, soutěže i výrobu zimních dekorací. Chvílemi se zdálo, že nám prostory knihovny ani nebudou stačit. Ti, kteří přinesli do knihovny výkresy se zimní tématikou, dostali malou odměnu. Zajímavá byla koláž sněhuláka od Tomáška a Kačenky. Všichni odcházeli spokojeni.
Vánoční strom dětí jsme zdobili tentokrát s těmi nejmenšími. Čerstvě napadaný sníh vykouzlil vánoční atmosféru. Dostala jsem od dětí přímo u stromečku krásné blahopřání a jimi vlastnoručně vyrobený dáreček. Aby nepřišli zkrátka ani ptáčci, na vedlejším stromku jsme pro ně zavěsili dobroty na zobání.
Na 2. adventní víkend jsme připravovali v knihovně výstavu betlémů. Exponátů k výstavě se sešlo tolik, že by výstavní prostory v knihovně nestačily a tak jsme za pomoci obce, spolků a všech příznivců knihovny vytvořili v kulturním domě malé náměstíčko se stánky a s vánočním stromem, které provoněl vánoční punč, svařáček a bramboráčky. Nechyběla ani Tvořivá dílna pro děti. Atmosféra po celé tři dny byla nádherná.
Při 1. adventním víkendu uspořádaly naše šikovné výtvarnice M. Padalíková, B Školoudíková a P Světnická už po třetí prodejní adventní výstavu vazeb a perníčků. A zase jsme obdivovali jejich nápady a kouzla s různými druhy materiálů. Knihovna zavoněla krásně zdobenými perníčky a všem návštěvníkům navodila vánoční atmosféru. Každý si odnášel inspiraci na vánoční výzdobu svého domova a nebo přímo zakoupenou dekoraci.
Den pro dětskou knihu byl výstavní i tvořivý.Už i tříletí caparti hledali mezi vystavenými knihami tu svou nejoblíbenější a tak se i půjčovalo. Ty větší zaujaly různé encyklopedie a dobrodružné knihy. Děti využili vše, co máme v knihovně - piškvorky, hlavolamy atd. Nakonec si každý odnášel domů vánoční dekorace, zhotovené za pomoci studentek Lucky a Denisy. Přišla se za námi podívat i paní učitelka Marie Henslová a přinesla nám vzácný dárek. Zúčastnila se literárních dílen Evy Hauserové a ve sbírce povídek NASNĚŽENO má své tři povídky. Knížku s věnováním darovala knihovně. S obdivem si ji prohlíželi všichni návštěvníci
Knihovna Radslavice pozvala spisovatelku Petru Braunovou. V předvečer besedy jsem měla tu čest seznámit se s paní Petrou osobně. Na neoficiální besedě v radslavské knihovně jsme "probraly" co se dá - od knih, přes Noc s Andersenem,cestování za čtenáři, hledání inspirace k novým knihám i jejich vydávání. Na toto setkání jsem se těšila i proto, že se mi moc líbilo věnování Petry Braunové všem knihovnicím celého srdce-Proč miluji knihovnice, které přednesla Milena Steinmaslová při vyhlašování Knihovny roku 2009 v pražském Klementinu. Jsem ráda, že se s paní Petrou Braunovou setkáme příští rok v naší knihovně.
Týden knihoven VŘSČ slavnostně zahájil starosta obce pan Vl.Bia. Četli všichni - od dětí po seniory, včetně pana starosty. Ti nejmenší si vybrali svou nejoblíbenější knihu a ostatní četli z KMS TOP 12.
V úterý Mgr. Jar. Školoudík na besedě o využití moderních ICT technologií v praxi předvedl nám, laikům, kouzla s internetem.
Ve středu se četlo z vybraných titulů KMS pro klienty DD. Odpoledne se zůčastnili Toulek zámeckou zahradou. Od tohoto dne jsme začali s knihami z naší knihovny dojíždět na půjčování do DD.
Čtvrtek byl vyhrazen vyhlášení Knihovny roku 2009 v Praze. Končila vláda naší knihovny z roku 2008 a my jsme byli zvědaví, kdo bude našim nástupcem. Knihovnu roku 2009 získala knihovna Protivanov. Se srdečným blahopřáním jsme předali zástupcům dárky za naší knihovnu a obec Pavlovice.
V pátek jsme pozvali okolní knihovny na Turnaj v piškvorkách. Hráli proti sobě družstva z Radslavic a Pavlovic. V rámci soutěžení se děti zbavily ostychu a už jim šlo jen o to, kdo bude ten nejlepší. Příjemné odpoledne pokračovalo výrobou krásných skládanek z papíru, které trpělivě učil Kája z Radslavic.
Markétka zase učila drhání náramku přátelství a jiné dárečky. Děti si tak kromě cen za výhry v Piškvorkách odnášeli i hezké zážitky a krásné výrobky. Těšíme se na další meziknihovní setkání se sousedními obcemi.
V sobotu nám připravil nezapomenutelný zážitek kpt. Mgr. Jaroslav Knichal - biskupský vikář Vojenského ordinariátu Brněnské diecéze přednáškou na téma Afghánistán očima vojenského kaplana. Dověděli jsme se zajímavosti o přírodě, složení obyvatelstva a jeho úsilí při rekonstrukci této země, a také o zážitcích účastníků vojenské mise. P. Jaroslav Knichal vystudoval Kroměřížské arcibiskupské gymnázium. Po studiu teologie nastoupil do vojenské základní služby. V roce 2003-2006
působil jako kaplan 7. mechanizované brigády v Hranicích na Moravě. Od září 2005 do prosince 2005 působil u 8. Kontingentu MNF v Iráku, od července 2006 do ledna 2007 u 9. Kontingentu KFOR v Kosovu. Od srpna 2008 do dubna 2009 se jako vojenský kaplan zúčastnil vojenské mise v Afghanistánu, která měla za úkol v afghánské provincii Lógar chránit provinční rekonstrukční tým České republiky, který má posílit účast naší země v úsilí mezinárodního společenství při zajištění stability, bezpečnosti a rekonstrukci Afghanistánu.
V neděli odpoledne jsme ještě stihli Drakiádu a pak už se všichni přesunuli před deštěm do knihovny. Když jsme se po občerstvení a rozdání cen rozcházeli domů, nikoho ani ve snu nenapadlo, že během noci navštíví knihovnu " nezvaný host " a odnese část technického vybavení a fotoaparát, ve kterém bylo zachyceno veškeré dění Týdne knihoven. Až do dnešního dne jsem měla pocit, že knihovna je oázou klidu, poznání a pozitivních myšlenek. Naši knihovnu jsem díky spolupráci s obcí, místostarostkou Janou Stokláskovou a se skupinou lidí, pro které je knihovna " srdeční záležitostí " mohla prezentovat vždy jen v tom nejlepším světle ( Knihovna roku 2008 ). Tento den byl pro mě velkým rozčarováním. Jediné plus na této záležitosti je to, že veškeré knihy zůstaly neporušeny.
Věřím, že příjemné prostředí v knihovně se krádeží nezměnilo a jste jako vždy všichni srdečně zváni.
Když přijdou do knihovny děti z MŠ je tam jako v úle. Nejprve jsme si povídali o knihovně a knihách a pak už se četlo, povídalo, hádaly se hádanky, zpívaly písničky, přednášely básničky. Nechyběly ani krásné zážitky z prázdnin. A pak už se všichni jako vždy těšili na pohoštění s dětským punčem. A protože jsme měli v knihovně výstavu ke 110. výročí hasičů, tak si děti prohlédly, co všechno žáci ZŠ k tomuto výročí nakreslili.
Začal nový školní rok a obvyklá návštěva první třídy v knihovně. Prváci už věděli, jak správně zacházet s knihami a jak se mají o ně dobře starat. Seznámili se s provozem knihovny a prohlédli si výstavu ke 110. výročí hasičů. Byly pro ně vystaveny knížky s velkými písmeny, které by mohli začíst číst hned, jak se naučí abecedu. Už se na to všichni těší. Povídali jsme si o knížkách, které mají doma a která z nich je jejich nejoblíbenější.
Celé září jsme využili ke hlasování TOP 12 KMS. K výstavce knih TOP 12 jsme přidali ilustrace, které děti nakreslily ke svým oblíbeným knihám. Po skončení výstavy budou svázány do Sborníku Kniha mého srdce, který bude uložen v knihovně. Žáci si na výstavě v knihovně přečetli historii hasičského sboru v Pavlovicích. Při hlasování TOP 12 mezi sebou soupeřily různé tituly. Teď už budeme čekat na pořad v televizi, kde se všechno rozhodne a která kniha bude KMS.
Knihovna Protivanov pořádala aktiv knihovníků k 5. výročí od přestěhování do nových prostor. Pozvali i nás, starostu Vi. Biu a knihonici z Radslavic Ladu Veselou. Přijeli jsme jako domů. V knihovně nás očekávali knihovníci a knihovnice, kteří byli v dubnu na návštěvě v naší knihovně a na autorském čtení J. Máry. Setkání zahájil starosta Protivanova a náš starosta. Knihovna měla připravený hezký program a jako vždy se předávaly navzájem zkušenosti z práce v každé knihovně. I starostové měli o čem diskutovat.
Děkujeme za pozvání - bylo nám u Vás hezky.
Letošní setkání se uskutečnilo v Borech (Knihovna roku 2007). Bohatý program nalákal mnoho nových účastníků a tak se řady knihovníků dychtících po nových poznatcích rozrostly.Bohaté diskuze probíhaly po celé tři dny. Načerpali jsme inspiraci na knihovnické akce, dověděli se spoustu zajímavostí z historie i současnosti Vysočiny a obdivovali borové lesy se stezkou Šebeň.Děkujeme všem, kteří nám připravili krásné zážitky. Budeme se snažit, aby příští setkání u nás v Pavlovicích bylo také v tak přátelském duchu a pohodě, jako při všech předchozích setkáních knihovníků. Za rok nashledanou u nás!
Nedělní ráno začalo průvodem. Převažovalo v něm mládí. Chceme obnovit dětský taneční soubor Záhoráček, tak knihovnu reprezentovaly děti v záhorských krojích. Bílá stuha Za práci s mládeží byla připnuta na obecním praporu a nechyběli ani mladí hasiči a sportovci. Tam, kde je mládí a hudba, je vždy veselo. Šli jsme pozdravit i klienty DD. Odpoledne navštívila knihovnu paní knihovnice z Prószkowa, abychom domluvili vzájemnou návštěvu mladých čtenářů.
Den otevřených dveří v knihovně v době hodových oslav se už stal tradicí. Vystaveny byly také kroniky a knihy k akci Kniha mého srdce TOP 12. Tentokrát se v prostorách knihovny uskutečnila výstava výtvarných prací žáků ZŠ na téma ke 110. výročí SDH v Pavlovicích. Ve dvou samostatných blocích vystavovali své výtvarné práce také žáci Základní Umělecké školy Bedřicha Kozánka Miky Bugyi 5. ročník 12. let a Jirka Žák 4. ročník 11. let. Všichni obdivovali jejich talent.
Začátek školního roku je vždy slavnostní. Naši druháci ale měli první den ztížený tím, že museli před celým shromážděním přečíst slib Písmenkové víle, protože od této chvíle byli od ní pasováni na Rytíře čtení. Z průkazky do knihovny ( zdarma ) a dárku od starosty obce měli radost. A já jsem měla to potěšení, že někteří po pasování si přišli půjčit knížky do knihovny.
Na konci prázdnin se " dívčí jízda " vydala s Ferdou z naší knihovny na výstavu " Hurá za Ferdou Mravencem " ke 110. výročí narození Ondřeje Sekory. V Galerii Přerovského zámku jsme viděli originály ilustrací i knihy z jeho dřívější tvorby, které vůbec neznáme. Po hraní a čtení přišel vhod odpočinek na polštářích u pohádek. A jaká by to byla dívčí výprava bez nákupů a bez zmrzliny? Zážitků máme na dlouhé povídání a tak jedno prázdninové odpoledne bylo zase pohádkové.
Pohádkové dopoledne začalo čtením pohádek a hraním Člověče, nezlob se v knihovně. Po snídani jsme se všichni přestěhovali k POHÁDKOVNÍKU a tam už byly na programu PIŠKVORKY, trampolína, házení míčkem na ŠAŠKA, který musel vydržet i zásahy z vodní pistole. Děti našly v trávě hodně čtyřlístků pro štěstí. To jim také zářilo z očí, když je nesly domů maminkám,
Tentokrát jsme se vydali za kulturou do Olomouce. Hudební Pavlovice v červnu moderoval pan Vl. Hrabal, který nás pozval na inscenaci Václav III. Děj se odehrával v den výročí zavraždění krále Václava III v autentickém prostředí - před Dómem sv, Václava. Čekal nás krásný kulturní zážitek a pro děti " dějepis " v zajímavém podání. Následující večerní procházka Olomoucí byla příjemným pokračováním našeho výletu. Domů jsme se vraceli plni dojmů i když pozdě večer. Nevadí - vždyť jsou PRÁZDNINY.
Při návštěvě dětí ze Šumperka v Centru pro rodinu využili návštěvníci také nabídku naší knihovny na "Toulky". Tentokrát nám počasí přálo. Našli jsme podle popisu stoleté stromy, podívali se ke hradu, prošli zámek, kde děti při klavírním doprovodu zazpívaly krásnou prázdninovou písničku. A pak hurá do knihovny! Stačili jsme si i něco přečíst, popovídat si o knížkách a zase zaujaly PIŠKVORKY, Člověče a vše , co máme v knihovně pro děti. Prožili jsme velmi hezké dopoledne.
U školy máme zasazený strom - pohádkovník, jenže je ještě malý. A protože nám krásně svítilo sluníčko a potřebovali jsme se občas schovat do stínu, využili jsme lípu u knihovny a pro tento den z ní udělali POHÁDKOVNÍK. Pod ním se četly pohádky, hrálo Člověče a povídalo. Také jsme využili PIŠKVORKY a úspěch měly vodní balonky. Tentokrtát jsme měli společnost. Přijeli se za námi podívat klienti DD v doprovodu sestřiček. Počáteční ostych dětí za chvilku zmizel a dokonce jsme si společně zazpívali.
Naši knihovnu navštívili děti z tábora Malybor (Velká Bystřice). Všechny prostory byly zaplněny dětmi. Každý si vybral to, co ho zajímá a baví. A že se jim u nás líbilo je zřejmé z fotografií. Při Toulkách zámeckou zahradou nás zastihl pořádný liják a ti, co si mysleli, že stačí zůstat pod rozložitým stromem, pořádně promokli. Ale odměnou nám byla nádherná duha a dobrá nálada nikoho neopustila.
První NOC S DUDKEM se nám vydařila, tak pokračujeme i letos. Tentokrát jsme začínali vystoupením Diany Navrátilové a jejího kamaráda - psa jménem AURA.
Ještě před zapálením táboráku nám pan Kuruc L. předvedl akrobatickou sestavu leteckého modelu. Obě vystoupení děti zaujala. Po klasice - opékání a různých soutěžích začala STEZKA ODVAHY, kterou nám připravili mladí hasiči. A že byla strašidelná, to potvrdili i její účastníci. Po půlnočním občerstvení rychle do spacáků, tentokrát se spalo ve velkém stanu, poslechnout si čtení na dobrou noc a spát. Byla krásná noc a tak někteří spali pod širákem. A ráno po snídani? Hurá na prázdniny!
Spaní v knihovně při Noci s Andersenem a spaní školáčků ve škole nalákalo i předškoláky. A tak po normálním dni ve školce si udělali krásný program, včetně procházky.
Navečer se za nimi z knihovny přestěhovaly knížky, František, Fanynka a všechna zvířátka. Po krátkém čtení a povídání jsme si zatančili a pak už vyčistit zoubky a rychle "na kutě ". To se krásně usínalo při krátkých pohádkách a uspávankách na dobrou noc.
V MŠ si celý týden povídali o knížkách. Protože se jim vždy líbí v knihovně, přišli se podívat, jaké knihy jim můžeme nabídnout. Ti, kteří půjdou po prázdninách do školy už si vybírali knížky, které budou číst, až se seznámí s abecedou.
Začínalo se na hřišti. Po splnění úkolu dostal každý papírového kapříka. Další disciplíny čekaly na soutěžící po vyznačené trase. Kdo zvládl všechny,měl kapříka plného barevných šupin. Všechny soutěže byly pro děti zajímavé, ale jak se říká - nejlepší nakonec. A tak byl Panský rybník v obležení malých rybářů. Za odborného vedení členů rybářského spolku Duhová šupina měli skoro všichni úlovek. A komu se nedařilo, ten lovil chycené kapříky z vany.
Toulky zámeckou zahradou začaly koncertem orchestru LŠU Lipník - LEOPARDI. Pro chladné počasí se neuskutečnil na nádvoří zámku, ale ve vnitřních prostorách. Mladí muzikanti vykouzlili svým vystoupením příjemnou pohodu.
A s dobrou náladou jsme se vydali pěkně upraveným parkem k replice starého hradu, pokračovali až k rozkvetlému Liliovníku a ostatním vzácným stoletým stromům. Stále bylo co obdivovat.
1 - 5 třída přicházela postupně do knihovny na " hodinu čtení ". Čekala je výstavka všech dětských knih, které se umístily v TOP 100. Každý si vybral tu svou a na ŽIDLI PRO HOSTA pověděl něco o knížce a přečetl krátký úryvek. Děti znaly většinu vystavených knih. Následovalo povídání o knížkách a už vím, že některou z vystavených knih si přijdou půjčit.
Studánka u Maria Zell v lese Pálenina byla cílem naší vycházky. Při putování k ní jsme při velkém horku uvítali příjemný chládek lesa a už se těšili na osvěžení vodou ze studánky. Od pamětníků jsme se dověděli zajímavosti z historie a teď už záleží jen na nás, jak toto příjemné místo znovu upravením okolí oživit.
Děti předvedly babičkám všechno, co se v MŠ naučily. A tak jsme všichni obdivovali tu drobotinu při básničkách, písničkách a jiných dovednostech. Taková vystoupení jsou většinou pro maminky a uskuteční se jen v MŠ. Tak proč se nepředstavit i babičkám? Po vystoupení se babičky podívaly na projekci fotografií dětí z MŠ při akcích knihovny. To pak chutnaly koláčky s kávou nebo čajem! A při tom jsme ještě stihli probrat druhé kolo hlasování KMS - TOP 100
Na jakékoli akci, které se zúčastní Ing. B. Masař se od něj dovíme spoustu zajímavostí. Tak tomu bylo i na dnešní vycházce. I když všichni máme k dispozici brožuru Historie Pavlovic u Přerova, takové zajímavsti co jsme se dověděli, v žádné knize nenajdete. Pan Masař totiž čerpá také z poznámek svého dědečka a tatínka, kteří psali pavlovickou kroniku. Počasí nám přálo, ale při tak zajímavém povídání jsme nestihli všechno. Můžeme se alespoň těšit na příští vycházku.
V týdnu čtení jsme s dětmi navštívili klienty v DD. Na jejich přání jsme se za nimi vydali i v dubnu. Čtení z knížky Slovácko sa súdí aj nesúdí vyčarovalo na všech tvářích úsměv a v takovém tónu jsme pokračovali po celou dobu krásného setkání. Ani se nám z tak milé společnosti nechtělo odcházet. Věříme, že příště si písničky zazpíváme venku v příjemném prostředí parku.
Naše knihovna se přihlásila do celonárodní akce Kniha mého srdce. Její součástí bylo také autorské čtení z knihy J. Máry - Na vozíku na rovníku. Této besedy se zůčastnili všechny generace občanů Pavlovic včetně klientů DD a také knihovníci z Prostějova a okolí. Jsme rádi, že úryvky z knihy četla paní Márová a že za námi přijel i jejich syn Jirka. Dověděli jsme se i o jeho zajímavých aktivitách - návrhy na tituly knih a DVD. I pro nás připravil Jirka hezkou pozvánku na Autorské čtení. Přejeme celé rodině spoustu krásných zážitků z cestování a těšíme se na další besedy.
V naší knihovně jsme přivítali milou návštěvu knihovníků z Prostějova a okolí. A jako vždy, když se sejdou knihovníci, je o čem si povídat. V každé knihovně mají spoustu nápadů a tak je dobře, že se o ně podělí s ostatními. Taková diskuze je vždy přínosem do dalších akcí pro naše čtenáře. Srdečně děkujeme "účastníkům zájezdu" za milou společnost a za pozvání do Prostějova. Těšíme se na setkání s nimi.
V letošním roce jsme ze zimy "skočili" přímo do léta. Ale v naší knihovně přesto zavonělo jaro při výstavě manželů Mazáčových JARNÍ PROBOUZENÍ. Kouzelné fotografie paní Mazáčové to potvrzovaly. Návštěvníci obdivovali umění pana Mazáče ať to byly obrazy, portréty našich občanů, anebo ladné tvary výrobků ze dřeva. Výstava se líbila a my věříme, že s nimi budeme i nadále spolupracovat.
V předvelikonočním čase jsme s dětmi připravovali dekorační výzdobu. Největší úspěch mělo děrování vajíček vrtačkou a zdobení voskem a různými technikami. Dokonce nám pochybělo vyfouknutých vajíček. Příště se budeme muset předzásobit lépe.
Noc s Andersenem přešla plynule do První velikonoční výstavy suchých vazeb a medových perníků. Z knihovny se stala Tvořivá dílna pro děti, vyráběly se velikonoční dekorace, malovaly vajíčka, zdobily perníčky, které nám napekla paní Motalová a stálý zájem patřil kuřátkům. Každý si nesl domů své výrobky. Aby i knihovna měla velikonoční ráz, vyzdobily její prostor děti ZŠ a MŠ.
V ostatních prostorách byly připraveny velikonoční dekorace - práce paní M. Padalíkové a krásně zdobené perníčky paní B. Školoudíkové. Všechno zářilo jarními barvami, voněly perníčky, přidalo se i sluníčko a tak si všichni užili překrásnou velikonoční atmosféru. Výstava byla prodejní a část výtěžku věnují vystavovatelé Mateřské škole na zakoupení hraček.
V knihovně nás uvítalo 12 kuřátek a štěbetání se rozrostlo o 23 nocležníků. Pozdravili jsme se s dětmi z Proszkowa přes Skype a pak jsme si četli, povídali si, na hradě nás čekala Bílá paní a Čaroděj. V kostele nás přivítaly zvuky varhan-hrál Standa Smoček. U reliefu J.J.Středovského jsme se dověděli od P.Školouda spoustu zajímavostí, z Bible nám přečetla a zajímavě povídala o Velikonocích H. Školoudová. Chrám osvětlovaly jen svíce, které jsme rozsvítili a nikdo ani nedutal. Následovalo čtení polské pohádky v polské řeči našim kamarádům, oni nám naopak přečetli pohádku česky. Volba Miss a Misák Pyžamo neměla chybu. O půlnoci jsme si vyslechli sborovou modlitbu na dobrou noc od dětí z Proszkowa. Pohádka na spaní uspala jen kuřátka. Komu by se chtělo po takových zážitcích spát? Po krátkém spánku jen posnídat, rozdat diplomy a pak ač neradi, rozejít se domů.
K této akci se přihlásila také naše knihovna. Připravujeme se na Noc s Andersenem a Velikonoční výstavu, tak chceme, aby i prostory v knihovně zářily čistotou. Účastníků bylo dost, tak nám šla práce pěkně od ruky.
Úsilí našich malých pomocníků můžete zhodnotit při vaší návštěvě knihovny.
ZŠ prožívala tento týden ŠKOLU VE STŘEDOVĚKU, který vyvrcholil pátečním vyučováním v dobových kostýmech. Tuto akci podpořila i knihovna. Prožili jsme krásné dopoledne KNIHOVNY A STŘEDOVĚK s povídáním o nejstarších knihovnách u nás a promítánim historických objektů Klementýna a Vědecké knihovny Olomouc a to vše při poslechu středověké hudby. Děti si vyrobily středověké šperky a erby.
Týden čtení zahájil starosta Vlast. Bia čtením v Vlastvědného sborníku o Pavlovicích před 120 léty. Dověděli jsme se, co se v té době pěstovalo, o starých rodech, které pokračují v tradicích svých předků a jak se v obci žilo.
Také jsme se dověděli, jaké změny se chystají do budoucnosti -
" Měníme tvář obce "
V Týdnu čtení nesmí chybět pohádky a tak se v knihovně uskutečnilo Dopoledne s pohádkou pro děti z Mateřské školy. Děti obohatily program o přednes jarních básniček. Jarní sluníčko jsme lákali promítáním fotografií z léta a vyráběním jarních dekorací. Myslíte, že se nám to podařilo ?
Kronikář obce pan Josef Hradil nás seznámil s tím, jak se tvoří zápisky do kroniky. Zdůraznil potřebu zvěčnit a předat dalším pokolením důležitá fakta a svědectví o životě v naší obci. Přečetl zajímavě statě z kroniky, ke kterým vznikla bohatá diskuse. Tak jsme si znovu připoměli např. jak probíhaly v obci slavnosti Božího těla, ve kterých místech byly zbudovány bunkry a zátarasy v období války a také jak se dříve bavili hoši a děvčata.
Předsedkyně školního parlamentu Lucka Petrášová nás při promítání fotografií seznámila s činností školního parlamentu, který vznikl na naší ZŠ. Zjistili jsme, že i školní výuka se dá zpestřit třeba vyhlášením " čarodějnického dne " nebo "kloboukového dne ", že učitelé chtějí naše děti naučit společenskému vystupování, jehož součástí je společenský oděv a další aktivity, na kterých se zástupci jednotlivých tříd ( zastoupeni ve školním parlamentu ) s učiteli dohodnou.
Klienty Domova důchodců jsme navštívili v Týdnu čtení s dětmi s programem : Pojďte si s námi číst. A tak se četly pohádky, příběhy, které pohladí po duši a úsměvné z knihy Slovácko sa sůdí. Četba byla provázena projekcí z akcí knihovny. Byli jsme srdečně přijati, všem se akce líbila a určitě si ji zopakujeme.
Tentokrát nepřišly děti na čtení do knihovny, ale knihovnice šla za nimi do mateřské školy. A tak se stěhovaly hračky a knížky z knihovny za dětmi. A protože si děti povídají v současné době o vláčcích, tak největší úspěch měla knížka O mašinkách
a O mašince Tomáškovi.
Už se těším, až tu drobotinu uvítám při Týdnu čtení zase v knihovně.
28. ledna jsme v Pavlovicích přivítali delegaci kulturních pracovníků z obce Prószków včetně paní knihovnice. Navázali jsme spolupráci mezi našimi knihovnami a už se těšíme na společné akce. V době internetu není problémem jakákoli vzdálenost. Nahrává nám také při domluvě podobnost jazyků.
S velkou výpravou jsme se vydali do Muzea umění v Olomouci na výstavu J. Lady. Jeho obrázky jsou kouzelné. Navštívili jsme také výstavu Luk & lyra, kde jsme objevili vzácnou knihu Apographa Moravica Jana Jiřího Ignáce Středovského, který působil na naší faře v roce 1701 - 1713. Stihli jsme i Arcidiecézní muzeum, Katedrálu sv. Václava, Horní náměstí s orlojem a Sousoší Nejsvětější Trojice.
Vrátili jsme se unaveni, ale spokojeni.
Žáci 1. třídy si některé tituly knih už přečetli sami. Líbil se jim také malovaný betlém z roku 1949.
Těšíme se na jejich hodinu čtení v knihovně.
Děti se seznámily s provozem knihovny. Většina z nich chodí do knihovny s rodiči vypůjčit si knihy a nebo se zůčastnit akcí, které pořádáme.
Dětem se v knihovně líbilo a tak dostaly pozvání k další návštěvě.
Toto odpoledne bylo poznamenáno infekcí neštovic a tak tu byla převaha dospělých. Malá skupinka dětí měla tak v knihovně dostatek prostoru na své aktivity.
Na průběh akce se můžete podívat do fotogalerie.
Ti, co pro nemoc nemohli přijít, si přijdou zasoutěžit příště.