Obecní Knihovna Pavlovice u Přerova
Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Akce 2011

Akce 2011

Prosinec - Půjčování s punčováním

DSC_0162www.JPG
Než začalo Půjčování s punčováním pro dospělé, venku se "čerti ženili". Vítr obracel deštníky, ale pár věrných čtenářů přesto v té slotě dorazilo do knihovny. A stálo to za to! Paní M. Henslová četla krásné vánoční příběhy z knih, do kterých přispěla svými povídkami. Tyto knížky věnovala knihovně. Máte možnost si je půjčit. Adventní čas nás nabádá zastavit se v předvánočním shonu. Při příjemném čtení a povídání se nám to při hřejivém punči povedlo.

Prosinec - Maňáskové divadlo O veliké řepě

DSC_0157www.JPG
Od paní M. Beckertové z firmy Noe máme zapůjčené loutkové divadlo. Také nám Centrum pro rodinu Ráj půjčilo maňásky z téže firmy. Pohádkou O veliké řepě pokračovalo páteční Půjčování s punčováním. Největší poděkování patří Pavlínce Šromotové, za její krásný přednes pohádky a za všechno, co souvisí s přípravou a pak provedením, i její kamarádce- Anežce Mužíkové. Děvčata, podle ohlasů byla pohádka SUPER! Byla bych ráda, aby spolupráce s vámi pokračovala. Ještě jednou díky!

Prosinec - Výroba hvězdiček z korálků

DSC_0153www.JPG[1].jpg
Dnešní Půjčování s punčováním začalo výrobou hvězdiček z korálků. Děti už přišly se svou představou a tak se zhotovovaly hvězdičky zlaté, stříbrné, růžové, perlové. I když je výroba hvězdiček náročná na čas, nikoho to neodradilo. Při odpočinku jsme si pochutnali na vánočním punči pro děti a pokračovali dál. Všichni si spokojeně odnášeli krásnou dekoraci na stromeček.
Paní Zapletalová bude v knihovně každý pátek od 13.30 do 15.30.
Jestli vás zajímá, co se bude dít, přijděte se podívat!

Prosinec - Výroba hvězdiček z korálků

DSC_0151www.JPG[1].jpg
S naší knihovnou začala spolupracovat paní Veronika Zapletalová, která na Tvořivé dílně na předvánočním jarmarku vyráběla mimo jiné i hvězdičky z korálků. Ty měly takový úspěch, že jsme je vyráběli i v knihovně. I když je u zhotovování hvězdiček zapotřebí trpělivosti,přišli i chlapci. A byli velice šikovní. Podařili se nám pod vedením p. Zapletalové nejen hvězdičky, ale i andílci. Můžete se na ně přijít podívat do knihovny.

Prosinec - Vánoční dílničky

DSC_0075www.JPG
Vánoční dílničky letos připravil školní parlament ve spolupráci s P. Zapletalovou a knihovnou. Děti přivítaly adventní čas výrobou svícnu, vánočních hvězd, papírových vánočních ozdob, skládáním hvězdiček a stromečků z čajových sáčků. Někteří byli moc šikovní ve skládání origami. Výsledkem byl parádní nafukovací čert. Nejmenším se líbilo sestavování dekorací z korálků. Všichni účastníci si pohodově užili tvořivé odpoledne s vánočním čajem a perníkem, který nám upekly kuchařky školní jídelny. Velká škoda, že se nepodařily fotografie se všemi zhotovenými dekoracemi, které si děti odnesly domů.

Listopad - Den pro dětskou knihu

Listopad - Výstava dětských knih

DSC_0426www.JPG
Součástí předvánočního jarmarku, který se konal v kulturním domě, byla i akce knihovny Den pro dětskou knihu. Na výstavce knih žáci 1.a 2.třídy vyhledávali podle zadaných úkolů pohádky, encyklopedie a knížky o zvířátkách. Prostor okolo vánočního stromu lákal ke hrám a tak děti využily vystavené staré hračky, aby si s nimi zadováděly. Dospělí si mohli na výstavě knih prohlédnout to, co mohou pro děti zapůjčit v naší knihovně.

Listopad - Rytíři čtení a novinky v knihovně

DSC_0444www.JPG[1].jpg
Po prohlídce knih jsme se přesunuli do příjemného prostředí knihovny na převánoční čaj a dobroty. Krásně se při něm poslouchalo čtení druháků, ze kterých se 1.září stali Rytíři čtení /pasovala je Písmenková víla/. Všichni společně zazpívali písničky, které se od začátku školního roku naučili. Děti si prohlédly knižní novinky a hned si je také vypůjčily. Ani se nám nechtělo ukončit tak krásné setkání.

Listopad - Maraton čtení z nejoblíbenější knihy

DSC_0485www.JPG
Krásnou atmosféru navodilo na předvánočním jarmarku kouzelné vystoupení dětiček z naší mateřské školy. Pod stromečkem se to hemžilo čertíky, . Po ukončení jejich programu začal Maraton čtení dětí z jejich nejoblíbenější knihy. Každý řekl, o čem kniha je a pak přečetl úryvek. A tak jsme se dověděli, jak si kdo vede ve čtení a hlavně, vyslechli jsme ukázky z krásných knih. Děti tak získaly přehled, kterou knihu by si také mohly přečíst.

Listopad - Tvořivá dílna

DSC_0550www.JPG
V předvánoční atmosféře s vůní jehličí a vánočně vyzdobeném kulturním domě se nám na Tvořivé dílně všechny výrobky krásně podařily. Děti si je odnesly domů, aby se pochlubily, co všechno umí. Vždyť vlastnoručně zhotovená vánoční výzdoba je ta NEJLEPŠÍ. A co jsme dělali? Hvězdičky do oken, různé dekorace ze zažehlovacích korálků, zdobili jablíčka, vystřihovali andílky a vyráběli hvězdičky z korálků.
Tvořivá dílna byla také součástí Dne pro dětskou knihu.

Listopad - Beseda - Literární žánry ( 6. a 7. třída )

DSC_0456www.JPG
Na besedu do naší školy přijely pracovnice dětského oddělení Městské knihovny Přerov. Na téma : literární žánry, si povídaly s žáky 6. a 7. třídy o pohádkách, bajkách, mýtech, povídkách a románech. Přiblížily je žákům nejen tím, že si s nimi vyprávěly, ale zároveň jim řadu těchto knih donesly a ukázaly. V pravidelných besedách budeme ve spolupráci ZŠ, knihovny Přerov a naší knihovny pokračovat.
Tato beseda byla součástí akce Den pro dětskou knihu.

Listopad - Maňáskové divadlo

DSC_0328www.JPG
Na dnešní odpoledne je připraveno maňáskové divadlo pro nejmenší s maminkami a všechny ostatní. Skřítek s dobrotami navštívil i dnešní představení. A zase nejvíce chutnala čokoláda. A protože ji nedal všem dětem, tak nakonec dostali všichni jako odměnu za to, že byli pozorní, čokoládový dukát. Nastává období, kdy krášlíme své domovy a tak i ti nejmenší vyráběli dekorace jablíček. A jak se jim to povedlo, vidíte na fotografii.

Listopad - Maňáskové divadlo se skřítkem Bezpečníčkem

DSC_0300www.JPG
Pro předškoláky připravila paní V. Zapletalová setkání se skřítkem Bezpečníčkem.
Děti se dověděly zábavnou formou o úrazech a jak se před nimi mohou chránit. Bezpečníčkovi slíbily, že si budou pamatovat všechno, co jim poradil. Maňáskové divadlo Sněhurka a sedm trpaslíků se dětem líbila. Na příště pro ně připravíme další hezkou pohádku.

Listopad - Maňáskové divadlo se skřítkem Pozorníčkem

DSC_0276www.JPG
S naší knihovnou začala spolupracovat paní Veronika Zapletalová. Pro děti 1. třídy si připravila maňáskové divadlo se skřítkem Pozorníčkem. Dětem se pořad moc líbil. A když jim Pozorníček dával ochutnat různé potraviny, které musely poznat se zavřenýma očima, tak nejvíce chutnalo tomu, kdo dostal čokoládu. S pohádkou Sněhurka a sedm trpaslíků byly spokojeny děti i skřítek Pozorníček.

Říjen - Beseda s A. Bednářovou / Duhové srdce /

DSC_0231www.JPG[1].jpg
V pozdním odpoledni jsme u nás přivítali paní Áju Bednářovou na besedě Vezměte život do svých rukou. Při příjemném poslouchání a pak vzájemné diskuzi, jsme se dověděli hodně informací. Každý z návštěvníků si vybral to, co ho nejvíc zajímá. V povídání jsme pokračovali i po skončení besedy. Kamínky, které jsme si vybrali, nám budou připomínat setkání s paní Ájou. Někteří z nás určitě využili její nabídky, řešit problémy přímo s ní. Kontakt na ni máme k dispozici v knihovně.

Říjen - Čteme a recitujeme z díla K.J.Erbena

DSC_0210www.JPG
Návštěva v DAS je pro děti i pro uživatele vždy příjemným zpestřením. Děti, pod vedením paní učitelky M. Henslové, nejprve zazpívaly písničku ze sbírky K.J.Erbena a pak recitovaly a četly včetně paní učitelky. Největší zážitek nám připravila paní Řihošková, když recitovala zpaměti Zlatý kolovrat. Od ní můžete slyšet nejen celou Kytici, ale i různé veršované pohádky pro děti, báseň o abecedě atd. Však se taky účastní recitačních soutěží a vždy si odnese nějakou cenu. V jídelně DAS byla tak překrásná atmosféra, že se nikomu nechtělo odcházet. Tak jsme si nakonec společně zazpívali písničku.

Říjen - Pohádky pro MŠ

DSC_0198www.JPG
V mateřské škole přibylo po prázdninách hodně nových dětí. Zatím si zvykají na nový "režim dne" a každá změna je pro ně stresující. Proto se na čtení pohádek vydala do knihovny jen skupina "předškoláků". Ti už jsou v knihovně jako doma. Stihli jsme přečíst pohádky, poskládat hlavolamy, "cestovat" bludištěm. Děti už uměly nové básničky, které mi s radostí přednesly. Naše setkání končilo u prostřeného stolu,s knihovnickým čajem, dobrotou a milým brebentěním.

Říjen - Knihovnická lekce pro 1. třídu

DSC_0178www.JPG
Na knihovnickou lekci přišla do knihovny 1. třída s paní učitelkou M. Henslovou, ve které je sedm dívek a dva chlapci. Seznámili se s naší knihovnou, dověděli se o knížkách, které pro ně máme a různých aktivitách naší knihovny, kterých se mohou zůčastnit buď sami nebo i s rodiči. Při další návštěvě - asi po Vánocích- se budu těšit na jejich první čtení v knihovně.

Říjen - Velké Říjnové Společné Čtení

DSC_0122www.JPG
Týden knihoven začíná vždy Velkým Říjnovým Společným Čtením. My jsme se na toto čtení tentokrát vypravili do družiny. Je tam hodně dětí, které rády čtou a tak se ve čtení vystřídaly všechny.

Říjen - Tvořivá dílna pro děti

DSC_0120www.JPG
Součástí každé výstavy v knihovně je Tvořivá dílna pro děti. A že je podzim, tak byl největší zájem o vyrábění draků a dráčků. Pro maminky děti zhotovily krásné slunečnice a jiné podzimní dekorace. I když na 2. podzimní výstavě byly nádherně zhotovené závěsy, kytky, svícny, dýně, tak pro každou maminku byl nejkrásnější ten výrobek, který byl vyrobený jen pro ni.

Říjen - Den seniorů - úsměvné čtení při burčáku

DSC_0080www.JPG[1].jpg
V letošním roce se u nás poprve slaví mezinárodní Den seniorů. Naše obec se k této tradici připojila. A kde jinde slavit, než v naší knihovně, mezi krásnými dekoracemi 2. podzimní výstavy.Věřte, že při dobrém burčáku, hezkém čtení p. M. Henslové a příjemném povídání účastnic /žádný muž si netroufl přijít/,utekla hodina "jako voda". Upomínkou na tento Den seniorů bude hezká dekorace z 2. podzimní výstavy, kterou dostala dárkem každá účastnice.

Říjen - 2.podzimní výstava suchých vazeb

DSC_0076www.JPG[1].jpg
S prvními podzimními dny, kdy v přírodě ubývá květů a listí se barví do bohaté palety barev, se celá tato nádhera přestěhovala do naší knihovny. Zásluhu na tom mají "naše děvčata" - M. Padalíková, P. Světnická a B. Školoudíková.Jejich dekorace prozářily všechny prostory knihovny. Každý si mohl vybrat z bohaté nabídky a nebo se jen nechat inspirovat jednotlivými nápady. Kdo tuto výstavu navštívil, jistě mi dá za pravdu. Věřím, že se máme na co těšit při Adventní výstavě.

Září - Noc s Dudkem a jeho knížkami

Ráno před knihovnou
Noc s Dudkem IV. se tentokrát uskutečnila až po prázdninách. Odpoledne se děti všech věkových kategorií zúčastnily Cyklistického desetiboje a po vyhlášení vítězů jsme navázali soutěžemi a hrami na Noc s Dudkem a jeho knížkami. Zatančili jsme si a poslechli hezké písničky od skupiny Happy band - holky z Oseka. U táboráku nám tentokrát četly dvě princezny a i ony musely hádat hádanky, které jim připravily děti. Tentokrát se některým na Stezku odvahy moc nechtělo, ale nakonec byli všichni spokojeni, i když je pronásledovaly dokonce dvě Bílé paní.

V pohádkové říši
Z princezen byly bludičky a huronský řev "nejstrašnějšího " strašidla vylekal i dospělé. Rej baterek a prskavek byl v noci hezkým zpestřením. Promítaný film měl děti trošku uklidnit ke spánku. Čtení před spaním také, ale až do rána se ozývalo knihovnou dívčí špitání. Přece v neděli máme volno - tak ten spánek doženem. Ráno všichni vstávali s úsměvem. Teď už jen rozdat na památku obrázek od p. Dudka a na sluníčku před knihovnou si slíbit, že příští Noc - v pořadí už pátá - bude ještě lepší.

Září - Pasování žáků druhé třídy na Rytíře čtení

DSC_0621www.JPG
Slavnostním nástupem prváčků začal nový školní rok 2011 - 2012. Při bohatém programu slavnostního zahájení, jako každý rok v kulturním domě, přitančila také Písmenková víla. Pasovala žáky II. třídy, kteří jí složili slib, na Rytíře čtení. Každý dostal zdarma průkazku do knihovny a malý dárek. V knihovně máme velký výběr dětských knížek. Jako první navštívili knihovnu nedočkaví čtenáři - Matýsek a Kubíček Klvaňovi a Martínek Beckert.

Červen - návštěva dětí z Boguszyc

DSC_0151www.JPG
10. června přijely děti se svými učiteli z polské školy Jana Pawla II. v Boguszycach. Je to první návštěva projektu Moravsko - slezské přátelství přes humna s názvem Učíme se v Česku česky.Ve dvoudenním bohatém programu navštívili naši hosté i knihovnu. Naše studentky jim předvedly maňáskovou pohádku O veliké řepě v polštině a pak v češtině. Od maňásků se naučili několik českých slovíček. Chutnal jim náš knihovnický čaj a moravské koláčky. Těšíme se na jejich další návštěvu.

Červen - 1. mezinárodní týden čtení dětem

Čteme v Dětském domově

DSC_0435www.JPG
S Luckou a Adélkou jsme se opět vypravili s knížkami a drobnými dárečky za našimi přáteli do dětského domova u příležitosti jejich svátku. Přivítaly nás známé obličeje a mezi nimi tvářičky našich nejmenších kamarádů – Adélky, Moničky a Mária. Představily se nám nové děti – Honza, Kristýna a David. Četli jsme si pohádky, říkadla, luštili hádanky. Děti nám povídaly, co v domově dělají a jak budou trávit prázdniny. Nejmladší děti nám dokonce zazpívaly písničky, které se nedávno naučily. Bylo to moc milé odpoledne, na které budeme rádi vzpomínat. Všechny děti s vychovateli jsme pozvali k nám do Pavlovic na Den dětí a Hudební Pavlovice.

Čteme na Dětském dnu

DSC_0067www.JPG
Slunečné počasí provázelo Dětský den. Děti se vydaly na Cestu kolem světa, navštívili různé země a plnily soutěžní úkoly. Na posledním stanovišti - V Česku se četlo. Malé děti hádaly z úryvku o jakou pohádku se jedná a skládaly hlavolamy. Starší podle ukázky určovaly název knížky. Po rozdělení diplomů a vyhraných cen se všichni vykoupali v nádherné bílé pěně, kterou jim pro zpestření připravili hasiči.

Čteme v družině

DSC_0102www.JPG
S dětmi z družiny jsme se tentokrát nastěhovali ven, na školní schody. Kolem nás krásně voněly rozkvetlé lípy a bylo to krásné odpoledne. Četli jsme podle přání dětí a nakonec zase nemohly chybět hádanky. Zkrátka - pohoda.

Čteme v MŠ

DSC_0109www.JPG
Děti v mateřince jsou vždy pozorní posluchači. Právě v Týdnu mezinárodního čtení dětem jim paní učitelky povídaly o knížkách na téma Kniha - studnice moudrosti. Na čtení jsem donesla knížky z knihovny. Děti některé z nich znaly. Každé z dětí se také představilo básničkou se kterou vystupovalo na besídce pro maminky, babičky a v DAS.

Čteme v Centru pro rodinu Ráj

DSC_0127www.JPG
V Centru pro rodinu Ráj je krásná herna pro děti. V ní jsme si četli. Pro ty nejmenší jsou nejlepší říkadla, básničky a písničky. A po čtení jsem od nich bostala bohaté pohoštění, které pro mě připravili v jejich kuchyňce. To bylo dobrot! A ještě mi na uši pověsili náušnice - třešně. Na další čtení se asi za nimi vydám co nejdříve.

Květen - Dostaveníčko u Katové

DSC_0393www.JPG[1].jpg
U Katové – na pomezí katastrů obcí Pavlovice a Radslavice se mělo uskutečnit společné setkání čtenářů obou obcí se čtením pověstí, vztahujících se k tomuto místu. I když bylo počasí nestálé, vyrazili na určené místo čtenáři radslavské knihovny a od naší knihovny naše výprava. Zatímco radslavské odradila dešťová sprška a vrátili se zpět, my jsme / až na malé výjimky / došli až ke Katové.
Déšť neustával, tak jsme se po krátké poradě rozhodli, že navštívíme knihovnu v Radslavicích a tam také přesuneme čtení pověstí .

DSC_0370www.JPG[1].jpg
Při bubnování dešťových kapek se pověsti dobře poslouchaly. Ať to byl Ohnivý pes v „Katové“ z Radslavic nebo Strašidla na Katové, které zpracoval pavlovský rodák Hynek Špunar.Následovaly další pověsti, které byly provázeny zajímavým vyprávěním z dřívějších časů. Ve čtení se střídali dospělí i děti. A když přestalo pršet, tak nás radslavští čtenáři doprovodili až ke Katové. Společná fotografie dokazuje, že ani nepřízeň počasí nemůže zabránit hezkým zážitkům. Snad bude sluníčko svítit při našich dalších společných aktivitách.

Květen - Den vítězství

DSC_0123www.JPG
8. květen - 2011 - 66 let od konce války - k tomuto významnému výročí přišla 4. a 5. třída do knihovny. Byly zde připraveny knihy z období II. světové války. Po úvodu paní učitelky k této tematice se z těchto knih četlo. Děti si je potom mohly zapůjčit. Máme štěstí, že žijeme v zemi, kde si děti mohou o hrůzách války jen číst.

Duben - K.Čapek - život a dílo

DSC_0083www.JPG
Na besedu K. Čapek - život a dílo jsme zase pozvali profesionální knihovnice z MK Přerov. Tentokrát bylo více posluchačů, protože se besedy zúčastnila 6. až 9. třída. V počítačové učebně mohly knihovnice využít veškerou techniku, potřebnou pro předvedení besedy. Díky a těšíme se na další spolupráci.

Duben - vycházka po pamětihodnostech

DSC_0273www.JPG
Vycházky po pamětihodnostech obce se už staly tradicí. Jako každý rok nás s nimi seznamoval Ing. B. Masař. Při krásném jarním počasí jsme si vychutnali nejen průvodní slovo, ale i příjemné a voňavé prostředí zámeckého parku. Jsme také bohatší o další vědomosti o naší obci.

Duben - čtení z Bible

DSC_0444www.JPG
Čtení z Bible v DAS se už stalo tradicí. Tentokrát jsme začali s klapotáním, které na tvářích uživatelů vyloudilo úsměv. Zavzpomínali na dřívější časy a ženy také na májkování. Děvčaqta četla z Bible a p. Henslová přidala krásnou jarní povídku. Všen se líbila a na příště musíme přinést její další povídky.

Duben - velikonoční klapotání

DSC_0424www.JPG
V předvelikonočním čase se po vesnici po tři dny - Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota ozývalo klapotání a řehtání řehtaček, které v této době nahrazuje vyzvánění zvonů. Starší občané byli rádí, že se obnovila tato tradice. A děti? Pro ně to byla novinka. Než začaly s klapotáním, tak jim paní místostarostka vysvětlila význam této činnosti. Poslední den je za jejich výkon čekala sladká odměna o kterou se bratrsky rozdělili

Duben - Velikonoční výstava + tvořivá dílna

DSC_0161www.JPG
Výstava jarních dekorací jako vždy nezklamala. Z krásných barev nebylo možné si vybrat. Věříme,že tyto akce budou i nadále pokračovat.

Duben - dva noví čtenáři

DSC_0134www.JPG
9. dubna jsme se vydali s kominíkem popřát novomanželům hodně štěstí do společného života. Od knihovny dostali jako malý dárek průkazku čtenáře a k tomu plný batoh knížek, které mají přečíst. Budeme rádi, když si najdou cestičku do knihovny nejen jako čtenáři.

Duben - velikonoční dílničky

DSC_0084www.JPG[1].jpg
Malování vajíček, děrování a zdobení voskem, vyrábění jarních dekorací, to je vždy velká zábava. V knihovně se sešly děti od 1. až po 9. třídu. A všem se dařilo. Knihovna byla hned veselejší. Zdobí ji jarní obrázky a vše, co děti vyrobily a nevzaly si domů.

Duben - Noc s Andersenem

DSC_0021.jpg
Noc s Andersenem už odvál čas a my se těšíme na tu příští – dvanáctou. Náš „spací kolektiv“ byl oslaben o marody, ale i tak nás v knihovně spalo 13 dětí a 6 dospělých. Avizovaný začátek v 17. hod. se uskutečnil o dvě hodiny dříve. A tak rychle vyrobit kytičku, motýla, ptáčka atd. a ozdobit jimi pohádkovník, aby se nám pod ním dobře četlo. Soutěž v pexesu, piškvorkách a člověče vystřídaly literární kvízy. Putovali jsme na internetu do Jičína za Rumcajsem, vybírali nejlepší trasu Pavlovice u Přerova – Jičín a zjišťovali název knihovny.

NOC S ANDSRSENEM.JPG
Tentokrát nám dělala společnost i fenečka jezevčíka - Niky. Někdo se zbavil vánočního dárku a tak se toulala v lednu v dešti po naší obci, až zabrousila ke knihovně. Děti ji tam osušily, nakrmily a my knihovníci jsme získali nového „čtyřnohého čtenáře“, který se zabydlel u nás doma. Dětem dělá radost při každé knihovnické akci a v knihovně se chová slušně. Taky jsme mu jako prví knížku ukázali Slabikář slušného chování. Při Noci s Andersenem hledala s dětmi svítící balonky a navštívila s námi jednu čtenářku – maroda – která nám poslala místo sebe alespoň krásně namalovaný obrázek k pohádkám V.Čtvrtka.

DSC_0049www.JPG
Po setmění „světlušky“ plnily na hřišti různé úkoly a jejich rej byl zakončen vodopádem prskavek. Navštívil nás také Vochomůrka bez Křemílka /asi se mu nechtělo z chaloupky/. Naplánované vaření šípkového čaje venku na ohništi se nekonalo, protože foukal vítr. Přesunuli jsme je na červenec, kdy každoročně pořádáme Noc s Dudkem a jeho knížkami. Místo vaření si každý ozdobil ubrouskovou technikou květináč a nasázel do něj s Vochomůrkou semínka za zpěvu „Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala“. Uvidíme, co nám vyroste.

DSC_0057www.JPG[1].jpg
Na návštěvu přišel za námi i pan starosta, který pozorně sledoval čtení dětí a paní místostarostka, která dětem četla a přinesla pohádku O princezně a hrášku od M. Nesvatby. Březnový Maraton čtení pokračoval i 1. dubna. Sešla se společnost dětí, kde se četlo a četlo. Nejvíc bylo pohádek. Každý četl tu svou – nejoblíbenější. Nakonec se všechno při tichém špitání a chichotání ponořilo do spánku.
Ráno jsme se probudili do sluníčkového dne. Pohlednice s krásným obrázkem M. Vydrové bude všem účastníkům připomínat zážitky z letošní Noci s Andersenem.

Březen - čtení v družině

DSC_0513.jpg
Knížky Václava Čtvrtka provází děti už hezkých pár let. 4.4.2011 uplynulo 100 let od jeho narození. Nesmrtelný Rumcajs s Mankou a Cipískem, Maková panenka a motýl Emanuel, víla Amálka, Křemílek s Vochomůrkou a další pohádkové postavičky dělají stále radost všem dětem. I v družině jsme četli jeden příběh za druhým. Do pohádkového čtení se zapojili skoro všichni. K velkému překvapení i prvňáček Matýsek a šlo mu to na jedničku s hvězdičkou.

Březen - Rytíři čtení v knihovně

DSC_0500.jpg
Rytíři čtení z druhé třídy přišli do knihovny, aby se pochlubili se svým čtenářským deníkem. Povídali jsme si o knihách, které četli a prohlédli si novinky, ze kterých si vybrali knihy na půjčení. Kačenka nám přečetla krásnou ukázku z knížky Ema a kouzelná kniha a Klára nás překvapila svým krásným přednesem z její oblíbené knížky - Už se nebojím tmy.

Březen - Čtení pohádek v anglickém jazyce

DSC_0468WWW.JPG
V knihovně máme pohádky a knihy pro mládež v anglickém jazyce. V každé třídě (od 6. po 9. třídu) jsme v hodinách výuky angl. jazyka u p. uč. L. Voldánové četli z těchto knih. Pohádky jsou na jedné straně psané česky, na druhé anglicky, takže každý má "po ruce" správný překlad. Myslím si, že je to výborná pomůcka na učení a že knihy budou po této ukázce hojně využívány.

Březen - Maraton čtení s P. Braunovou

DSC_0407www.JPG
Paní P. Braunová nás navštívila v Týdnu knihoven. Pozvali jsme ji na Maraton čtení, kde četla ze své knihy pro dospělé - Nejsem žádná lvice (životopis K. Moučkové). Využili jsme tohoto slavnostního setkání a ve spolupráci s knihovnou Radslavice vyhlásili nejlepší čtenáře našich knihoven. U nás to byla p. Světlíková M. ( nejen za počet přečtených knih, ale také za spolupráci s knihovnou). V Radslavicích získal tento titul Ondřej Petráš. Nejlepší čtenáři dostali knihy P. Braunové s jejím věnováním.

Březen - K.H.Mácha - život a dílo

DSC_0385www.JPG
K.H.Mácha - beseda. V listopadu r. 2010 měl výročí K.H.Mácha. V9. třídě toto učivo probírali v tomto období. Využili jsme krásně zpracované besedy Městské knihovny Přerov a pozvali je k nám. Dověděli jsme se různé podrobnosti ze života K.H.Máchy, průřez jeho dílem a také obrázky, které namaloval - krajinu a hrady a zámky, které navštívil při svém putování po českých krajích, Itálii, Rakousku...Ve spolupráci s dětským oddělením MK Přerov budeme i nadále pokračovat.

Březen - Čteme a recitujeme v DAS

DSC_0362www.JPG
V Měsíci čtenářů nezapomínáme na uživatele DAS.Tentokrát si děti vyslechly od p. Řihoškové a p. Zatloukala básně, se kterými soutěžili na recitační soutěži seniorů v Tovačově. Uživatelé zase odměnili potleskem děti, které jim recitovaly úryvky z knih, se kterými budou soutěžit na recitační soutěži dětí v Přerově. Na soutěž je přijede podpořit i spisovatelka P. Braunová. Čtení doplnila p. M. Henslová jednou ze svých nových povídek. Krásné dopoledne bylo doplněno čokoládovým pohoštěním. Všichni se rozcházeli s úsměvem.

Březen - čtení v družině

DSC_0351www.JPG
Dnes máme na čtení připraveny knížky spisovatelky Petry Braunové. V knihovně jsou k dispozici všechny její knížky. Děti si vybraly na dnešní den knížku Kuba nechce číst. A protože je v družině hodně prváků, a druháků, kniha se jim moc líbila. Paní spisovatelka v ní krásně zachytila strasti a slasti prvního učení ve školním kolektivu.

Březen - Měsíc čtenářů

DSC_0324www.JPG
Březen - měsíc čtenářů jsme zahájili čtením v družině. Pohádky četli postupně všichni, kteří měli zájem o přečtení té své oblíbené.Největší úspěch měla knížka J. Žáčka - Hádanky a luštěniny.Popletené pohádky z této knížky uhádli všichni. Končili jsme hádankami, které všechny rozdováděly a tak už se těšíme na další čtení v družině.

Leden - Nový čtyřnohý "čtenář"

DSC_0231www.JPG
V lednu doznívají Vánoce a prožívají se krásné chvilky s dárky.Některé jsou vítané, o jiné je po čase nezájem. Jeden takový "odložený" vánoční dáreček se pohyboval po naší obci. Když se objevil u knihovny, o jeho dalším osudu bylo rozhodnuto. Lilo jako z konve a naše čtenářky - Katuška, Martinka a Gábinka - malé štěňátko v knihovně osušily, nakrmily a daly mu jméno Niky.Mezi dětmi se jí líbí. Na Březen-měšíc čtenářů připravujeme zajímavé akce a na všech bude naším společníkem, protože už je náš kamarád.

Leden - MŠ v knihovně

DSC_0171www.JPG
Děti z mateřinky se vydaly do knihovny, prohlédnout si nové knížky. Nedávno byly Vánoce, tak se všichni pochlubili, jaké překvapení je čekalo pod stromečkem. Blíží se termín zápisu do 1. třídy, proto jsme si vyzkoušeli knížky s obrázkovým čtením. Nevynechali jsme ani od A. Dudka, ve kterých je věnování našim Dudčatům - spáčům Noci s Dudkem. Známé říkanky přednesly děti sborově. Čaj chutnal jako vždy a pak už rychle k obědu. A my už přemýšlíme, čím zaujmout tu naši drobotinu příště, aby zase od nás odcházela spokojeně a s úsměvem.

Výpůjční doba

Pátek 13:00 - 18:00

Pátek 17. 5. - Zavřeno

Registrační poplatek

Registrační poplatek v roce 2024 činí 30 Kč.

Tento poplatek je nutné zaplatit při první nebo druhé návštěvě knihovny.

Napište nám!

knihovna.pavlovice@seznam.cz

 

Návštěvnost stránek

044159