Obecní Knihovna Pavlovice u Přerova

Vítejte na webových stránkách
Obecní knihovny
v Pavlovicích u Přerova


Čtení u Kávy (Květen)

Májová kavárna (1).jpg

 


Jarní básnění (Duben)

Jarní básnění vol. 3.png


Měsíc čtenářů (Březen)

BMC_2_plakatA3_ProWeb.jpgBřezen 2024.jpg


Čtení u kávy (Březen 2024)

Všechny čtenáře srdečně zveme ke čtení, vyprávění, pití kávy a především přátelskému posezení u našeho tradičního Čtení u kávy. Sejdeme se v úterý 5. březma v 15:00 v Knihovně. Tématicky se budeme věnovat ženám. 

Moc se těšíme na návštěvu! 

čtení u kávy.png

 


Výstava: Nástroje století minulých (Listopad 2023)

Ve společenské místnosti Knihovny naleznete nově nainstalovanou expozici nástrojů užívaných v dobách, kdy fréza či vrtačka byly velkým neznámým. Dozvíte se například co to byla širočina či proč se některému dobytku dávaly podkovy.

Rádi bychom poděkovali p. Masařovi za organizaci, odborný výklad a především poskytnutí exponátů. 

Expozice je přístupná vždy ve standardní výpůjční dobu. Zastavte se, těšíme se!

IMG_20231118_162136.jpg

IMG_20231118_162147.jpg


Nejlepší venkovský knihovník Olomouckého kraje za rok 2023 - 3. místo (Říjen 2023)

V úterý 10. 10. proběhlo v Červeném kostele slavnostní předávání ocenění Nejlepší venkovský knihovník Olomouckého kraje za rok 2023. V této krajské prestižní soutěži jsme obdrželi 3. místo. 

Bez našich čtenářů i Vás všech, co se podílíte na aktivitách okolo naší Knihovny bychom to nezvládli. Děkujeme!

 

379898855_704781591188940_6299925552796415004_n.jpg

385490765_729243755764838_3823311307743831440_n.jpg


 

Cestovatelská přednáška Márových (Říjen 2023)

Prednaska-Afrika.jpg

 


Antikvariát (Září 2023)

V měsíci září si můžete v knihovně v pátek od 13 do 18 hodin knihy nejen půjčit, ale i koupit. Otvíráme antikvariát vyřazených knih. 

Cena knihy je symbolických 10 Kč. Výtěžek z prodeje bude použit na nákup potřeb pro tvoření v knihovnických dílničkách pro děti.

Knih - Antik.JPG


 

Vzpomínka na Milana Kunderu (Červenec 2023)

V úctě a pietě vzpomínáme na zesnulého Milana Kunderu. V našich srdcích a knihovnách ale žije dále ve formě nesmrtelného literárního odkazu. Několik mistrových románů je možno zapůjčit i u nás v knihovně a my vřele doporučujeme se do nich začíst. Knihy naleznete vystaveny na knihovnickém pultu.  

Pane Kundero, děkujeme!

IMG_4314.JPG


 

Pozvánka na Májovou kavárnu (Květen 2023)

majova kavarna.PNG


Ohlednutí za Měsícem čtenářů (Březen 2023)

Březen je měsícem příznivým ke čtení. Na zahradě mnohdy leží zbytky sněhu, počasí moc do přírody neláká. Příjemný je odpočinek se zajímavou knihou.

V obecní knihovně jsme pro čtenáře nachystali několik akcí.

Na návštěvu přišly děti z mateřské školy v Bezuchově. Žáci, kteří navštěvují čtenářský klub, si pro své mladší kamarády a budoucí spolužáky nachystali předčítání a recitaci básniček. Mateřáčci se pochlubili, že už poznají některá písmena a také umí několik říkanek.

Žáci druhé a třetí třídy si společně připravili literární pásmo proložené písničkami pro seniory v DAS. Nejstarší obyvatelé Pavlovic pozorně poslouchali a děti odměnili potleskem a oplatky. Pro radost jim vystupující předali jarní přání, které pro ně nakreslili.

Pro žáky prvního stupně byly připraveny knihovnické lekce s čajem a občerstvením. Ve školní družině probíhá celoroční hra věnovaná pohádkám. Na konci každého měsíce si pak čteme úryvky z knihy měsíce a drobné ilustrace z příběhů jsou vystaveny pro radost ostatních. Březnová četba patřila loupežníku Rumcajsovi od Václava Čtvrtka.

Žáci druhého stupně se zájmem o čtenářství se zúčastnili kurzu tvůrčího psaní pod vedením spisovatelky Petry Braunové. Petra Braunová je autorkou více než třiceti knih pro děti a dospělé a starší mládež seznamovala se spisovatelským uměním. Tvořivá dílna mladé psavce zaujala, vznikly zajímavé texty, která budou autoři dále rozvíjet.

Velmi poutavé bylo čtení u kávy, tentokrát na téma Zdraví je život a dar s paní Zdenou Biovou, která si připravila poučné povídání a čtení o zdravém přístupu k životu. Posezení s občerstvením bylo příjemným zpestřením březnového večera.

Vrcholem měsíce věnovaného čtenářům je Noc s Andersenem. Skupina dětí stráví v knihovně odpoledne a noc mezi knihami.

 


Noc s Andersenem (31. 3. 2023)

Krása přicházejícího jara je spojena s mnoha neopomenutelnými tradicemi a rituály. Pro pavlovickou Knihovnu je jedna z těchto dlouholetých tradic Noc s Andersenem, kdy děti mají možnost strávit v prostorách knihovny celou noc a zažít k tomu nějaké to dobrodružství oproštěné od všední každodennosti a digitálního světa, v němž dnešní děti tráví až nezdravě mnoho času.

Večer byl započat čtením zdravice velvyslance Dánského království Sørena Kelstrupa a ministra kultury České republiky Martina Baxy. Následně se iniciativy chopil náš tradiční host, bez něhož by se pavlovická Noc s Andersenem neobešla, a to malíř a básník Lubomír Dostál. Děti neměly pouze možnost se pod vedením zkušeného malíře naučit kreslit rozdílná zvířata – žraloka, pavouka či lva – ale rozběhla se i debata o tom, proč se některých tvorů bojíme a jiné považujeme za symbol. Po krátkém občerstvení následoval knihovnický kvíz, který děti nešetřil v otázkách na znalost reálií našeho státu, Záhoří nebo specifických faktů, jenž ne každý zná, například kolik je v České republice obecních knihoven či co se stane s vajíčkem, umístíme-li ho do mikrovlnné trouby. 

Stíny se pomalu prodlužovaly a poslední paprsky slunce, které ještě neskryla hustá mračna, se ponořily do tmy. Nastal čas velkého hřebu večera. Před tím bylo ještě nutno děti posilnit, a tak proběhlo rychlé opékání špekáčků, než nastala průtrž mračen. Zatímco se děti schovávaly v suchu hasičské zbrojnice, blesky a déšť vytvořily natolik děsivou atmosféru, že se do Knihovny začali stahovat i toulaví psi z okolí. Naštěstí přijali úplatek ve formě špekáčku a brzy se navrátili zpět do záhorské divočiny. Ostatně, stejný osud čekal i děti, které byly hned po dešti vypraveny do zámeckého parku, kde je čekaly dlouhé chvíle s nemrtvým zámeckým pánem a jeho strašidelnými služebníky. Rádi bychom tímto poděkovali zaměstnancům i obyvatelům Domova Alfreda Skeneho za povolení uspořádat stezku odvahy v zámeckém parku.

Strašení samozřejmě bylo třeba vyvážit veselostí a zpěvem, proto po stezce nastal krátký hudební program v režii Jiřího Žáka a jeho kytary. Na pořadu Noci byl pak už pouze spánek. Jako obvykle, někteří spáči se spaním tak úplně nesouhlasili, trestem jim ale byla ranní ospalost. Je třeba doufat, že takto alternativně strávený čas dětem přiblížil Knihovnu o něco více a stejně tak připomenul, že obklopit se knihami nabízejícími hloubku a poznání je v mnoha ohledech přínosnější, než konzumace plytkých a povrchních informací, které dětem i dospělým servíruje přebujelý digitální svět.

Velké díky všem pomocníkům i štědrým přispěvatelům, zejména Jitce Létalové, Andree Šebelové, Gabriele Wagnerové, Lucii Orálkové, Jiřímu Žákovi, Ondrovi Kočerhanovi, Mikimu Bugyimu a Tomovi Pumprlovi za jejich pedagogickou asistenci.

 


 

Zdraví je život a dar-page-001.jpg


 

Cestovatelská přednáška o Japonsku (21. 2. 2023)

V úterní podvečer 21. února se v knihovně sešli příznivci cestování a dobrodružného povídání.

Manželé Márovi si pro posluchače připravili poutavé vyprávění o cestě po Japonských ostrovech. Fotografie a filmové ukázky z této exotické oblasti doplnili zajímavým a vtipným komentářem. Účastníci tak měli možnost prostřednictvím barevných a autentických obrázků nahlédnout do japonských zahrad, měst, přírodních rezervací, pozastavit se nad nezvyklým jídelníčkem nebo pozorovat utkání zápasníků sumo.

Paní Biová se postarala o chutné občerstvení, které zpříjemnilo čas mezi milými lidmi.

Akce byla velmi úspěšná, proto bychom rádi uspořádali na podzim besedu o Africe.

 


 

Knihovna v roce 2023

Vážení čtenáři,

v letopočtové číslici se sice jedna cifra proměnila, ovšem knihovna jede dál. Otevírací doba zůstává nezměněna, těšíme se na Vás každý pátek od 13 do 18 hodin. Kromě otevírací doby je ovšem připomenout několik záležitostí, které možná nevíte:

1) Antikvariát
V zadní společenské místnosti je vystaveno několik set vyřazených knih a jsou za malý příspěvek nabízeny jako antikvariátní zboží. Jde o rozličnou literaturu počínaje romány pro ženy, přes klasickou beletrii, až po dětské knížky. Zastavte se a obohaťte Vaši domácí knihovnu!

2) Pozoruhodné tituly
Sice jsme knihovna malá, přesto ale máme v nabídce mnoho rozličných odborných titulů, například: Meditace od Marca Aurelia (Filosofie), Sapiens - Stručné dějiny lidstva od Harrariho (Biologie, věda), Wim Hof - Ledový muž (Seberozvoj, otužování) a mnohé další.

3) Časopisy
Odebíráme i pravidelná periodika. Pro děti vychází každý měsíc Mateřídouška a každých 14 dní nový Čtyřlístek. Dospělým zase můžeme nabídnout měsíčník Živá Historie, zabývající se nejen obvyklými dějinnými fakty, ale také životy historických osobností, válkami, pozoruhodnými fakty a vynálezy. Součástí časopisu je i mnoho samostatně vypůjčitelných speciálů (např. Aztékové).

4) Meziknihovní výpůjční služba
Chcete se přečíst konkrétní knihu a není k sehnání doma, ani v knihkupectvích? Nevadí, stavte se za námi. Náš fond je sice malý, ale možnosti velké. Prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby Vám můžeme zařídit zapůjčení knih jak z Přerovské městské knihovny, tak například i z Olomoucké vědecké (a tam mají opravdu leccos). Tak neváhejte a přijďte se k nám poradit.

5) Jsme otevřeni novým nápadům
Tvoříte, vyrábíte, přednášíte či se chcete jakkoliv sebeprezentovat? Knihovní prostory Vám jsou naprosto zdarma k dispozici! Výstava, autorské či básnické čtení, prezentace, přednáška nebo pouhé posezení u sklenky lahodného moku je u nás možné. Napište nebo se zastavte.

Děkujeme za Vaši přízeň!

Vaši knihovníci Marie & Marek Henslovi

 


 

 

Plánované akce knihovny v Pavlovicích na rok 2023

I pro letošní rok chystáme pro návštěvníky naší knihovny zajímavé programy doplňující čtenářské aktivity.

Knihovnické lekce
Dva pondělky v měsíci jsou věnovány knihovnickým lekcím pro žáky prvního stupně naší školy. Prezentace knih a navazující tvořivé činnosti prohlubují plán rozvoje čtenářské gramotnosti a doplňují program Čtenářského klubu.

Březen, měsíc čtenářů
V březnu se zapojíme do akcí Měsíce čtenářů.

Noc s Andersenem
V pátek 1. dubna se nejmladší čtenáři zúčastní Noci s Andersenem. Pohádky, stezka odvahy a mnohé další aktivity za účelem vytvoření atmosféry magické noci a nezapomenutelného zážitku.

Půjčování s punčováním
Knihovnický rok ukončuje Půjčování s punčováním 8. prosince. Snad nám to tentokrát pandemická situace dovolí.

S knížkou do života
Knihovna se účastní programu S knihou do života a bude se snažit přichystat pro čtenáře i další zajímavé akce.


 

Pro přehled událostí aktuálních i minulých klikněte zde.

 
Nezapomeňte, že i v dnešní uspěchané době platí citát J. Ruskina:
Knihy jsou lidem tím, čím jsou perutě ptákům.

 

knihovna

Výpůjční doba

Pátek 13:00 - 18:00

Pátek 17. 5. - Zavřeno

Registrační poplatek

Registrační poplatek v roce 2024 činí 30 Kč.

Tento poplatek je nutné zaplatit při první nebo druhé návštěvě knihovny.

Napište nám!

knihovna.pavlovice@seznam.cz

 

Návštěvnost stránek

044145